Herečka Aňa Geislerová se ujala symbolické role reprezentantky tuzemské kinematografie ve Francii na 1. festivalu českých filmů CZECH-IN pour le cinéma tchèque. Historicky první přehlídku svého druhu od roku 1989 hostí renomované pařížské kino L´ENTRÊPOT od 3. do 9. června. Akci pořádá České filmové centrum za podpory Ministerstva kultury ČR a České centrum Paříž. Partnery jsou kino Entrêpot a společnost LVT věnující se titulkování filmů.

jj

Náročný francouzský divák tak dostane nejen možnost osobně poznat charismatickou Aňu Geislerovou, která  uvede projekci Želar v úvodu festivalu, ale především na jednom místě zhlédnout jedinečnou kolekci deseti titulů. Jde o devět hraných snímků (Kolja /1996/ Jana Svěráka, Návrat idiota /1999/ Saši Gedeona, Výlet /2002/ Alice Nellis, Fimfárum Jana Wericha /2002/ Vlasty Pospíšilové a Aurela Klimta, Želary /2003/ Ondřeje Trojana, Šílení /2005/ Jana Švankmajera, Štěstí /2005/ Bohdana Slámy, Příběhy obyčejného šílenství /2005/ Petra Zelenky, Kdopak by se vlka bál /2008/ Marii Procházkové) a jeden celovečerní dokument (Občan Havel /2008/ Pavla Kouteckého a Miroslava Janka).

Klíč, podle jakého byly filmy vybírány, prozrazuje Markéta Šantrochová z Českého filmového centra: „Výběr filmů byl poměrně obtížný, protože rozhodnout se pro sedm až deset filmů, které budou reprezentovat poměrně bohatou kinematografii posledních dvaceti let, je těžké. Snahou bylo ukázat filmy, které jednak uspěly v zahraničí, např. Kolja a Želary, jednak filmy režisérů, kteří jsou typičtí pro novou českou kinematografii, např. Sláma, Zelenka, Nellis, Gedeon. Uvádíme také dokument Občan Havel, který přehlídku zakončí, a dvě díla pro rodinné diváky - Fimfárum Jana Wericha a Kdopak by se vlka bál. Nejobtížnější při uspořádání této přehlídky byla samotná příprava, protože je velmi náročné najít vhodné místo a vhodné partnery, kteří s organizací a popularizací přehlídky v dané zemi pomohou. Dále bylo potřeba otitulkovat kopie, jelikož málo filmů existuje s francouzskými titulky. To je další záměr Českého filmového centra – při podobných akcích podpořit diverzitu jazykových verzí českých snímků, a tedy rozšířit možnosti, kde se mohou filmy promítat a lépe si najít své diváky.“

Organizátoři přehlídky věří, že první ročník bude začátkem tradice festivalu českých filmů, který by rádi v budoucnu rozšířili také o projekce v dalších regionech Francie. Dalším bohulibým záměrem Českého filmového centra je podpora spolupráce mezi filmovými profesionály z obou zemí a větší uplatnění nových českých filmů ve francouzské distribuci.

 

 

 

Reklama