Patrick Swayze

Sedmapadesátiletý americký herec Patrick Swayze v pondělí ve svém domě v Los Angeles podlehl rakovině slinivky břišní. O jeho úmrtí v úterý informovala agentura AP.

Herec proslavený filmy z 80. let Hříšný tanec a Duch a také televizním seriálem Sever a Jih o nemoci věděl od loňského března, ale přesto pokračoval v práci.

Letos v lednu Swayze připustil, že mu zbývají nanejvýš dva roky života, ale odmítl, že by byl blízko smrti. Reportérce Barbaře Walterové tehdy řekl: „Jestli umírám? Jestli jsem na smrtelné posteli? Jestli říkám lidem sbohem? V žádném případě ne. Sním o budoucnosti, o budoucnosti dlouhého a zdravého života, nežiju ve stínu rakoviny, ale ve světle.“ 

V rozhovoru pro americkou televizi tehdy přiznal, že je vystrašen a prochází peklem.

Patrick Swayze s manželkou

Patrick Wayne Swayze se narodil 18. srpna 1952 v Houstonu v Texasu. Poprvé se objevil ve filmu v roce 1979 ve snímku Skatetown. Upozornil na sebe v několika vedlejších rolích, mimo jiné v Coppolově snímku Outsiders a v Rudém úsvitu. Prosadil se v roce 1987 ve filmu Hříšný tanec, kde mu byla partnerkou Jennifer Greyová. V roce 1991 hrál Swayze po boku Demi Moorové v Duchovi, který získal dva Oscary.

K tanci měl odjakživa blízko, jeho matka, známá tanečnice a choreografka Patsy Swayzeová, vedla houstonský balet. Tancoval od útlého dětství, tanec posléze studoval i na baletních školách v New Yorku. Profesionálně tančit začal v zájezdovém divadle Disney on Parade. Jako mnoho amerických herců a tanečníků začal pracovat na newyorské Brodwayi, později začal vystupovat v amerických televizních seriálech.

Patrick Swayze

Své taneční kvality prokázal i v broadwayském provedení Pomády. V kariéře tanečníka mu zabránilo staré zranění z fotbalu, protože druhou láskou herce byl sport.

Od 1975 byl Patrick Swayze ženatý s finskou tanečnicí a herečkou Lisou Niemiovou, po jejímž boku hrál ve sci-fi filmu Ocelový úsvit.

Se zákeřnou a téměř nevyléčitelnou chorobou bojoval statečně a houževnatě dva roky. Několikrát se během nemoci ocitl na prahu smrti a několikrát i musel vyvracet spekulace o svém údajném skonu. Až do včerejšího pondělí, 14. září 2009.

I v posledních měsících stále pracoval, natáčel televizní seriál The Beast o agentovi FBI a spolu s manželkou připravoval knihu vzpomínek Ještě jeden tanec, která měla být i o jeho boji s nemocí.

Rakovinu slinivky přežije jen pět procent pacientů.

Reklama