František Peterka alias večerníčkový Krakonoš či mazaný soused Bartáček oslavil v sobotu 17. března devadesátiny. I my jsme se přidali k zástupu gratulantů.

František PeterkaFrantišek Peterka se narodil 17. března 1922 v Praze.
Od mládí se aktivně věnoval atletice a vzpírání, jeho touhou bylo stát se profesionálním sportovcem, případně učitelem tělocviku. Na popud své starší sestry, jak s úsměvem vzpomíná, prodloužené ruky matky, se stal nakonec hercem, ale stále s duší sportovce.

V roce 1947 byl přizván k angažmá do Slováckého divadla v Uherském Hradišti, v tuto dobu stále ještě zvažoval mezi sportem a divadlem. Když však dostal v roce 1949 ocenění v celostátní divadelní soutěži za roli ve hře Odveta, bylo rozhodnuto.
Počátkem 50. let spojil František Peterka natrvalo svůj pracovní i soukromý život s Libercem, kde hrál v Divadle F. X. Šaldy (1951-1987), vyjma krátké přestávky v letech 1954-1956, kdy působil v Olomouci.

Po prvních úspěších na divadelních prknech přišly také nabídky od filmu, Jeho filmovým debutem byla nevelká role dělníka v budovatelském filmu Velká příležitost. (1949)

Z dnešního pohledu je František Peterka známý především několika velkými rolemi v komediích ze 70. let: Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Dáma na kolejích, Jáchyme, hoď ho do stroje, Příště budeme chytřejší, staroušku a řada dalších. Nezapomenutelně se zapsal do paměti ve dvojici s Ivou Janžurovou prostřednictvím komedií režiséra Petra Schulhoffa: Zítra to roztočíme, drahoušku a Co je doma, to se počítá, pánové. Děti si získal svým ztvárněním laskavého a spravedlivého Krakonoše ve večerníčkovém seriálu Krkonošské pohádky. Málokdo možná také poznal jeho roli Fantomase v první sérii Arabely.

Zítra to roztočíme, drahoušku

Krkonošské pohádky

František Peterka byl dvakrát ženatý, s druhou ženou má dvě děti, dceru Michaelu žijící v zahraničí a syna Michala, který bydlí stejně jako František Peterka v Liberci, ve městě, jehož je čestným občanem.
I přes četné zdravotní problémy, spojené s úrazem nohou, kdy do něj zezadu narazilo auto, se František Peterka stále těší dobrému zdraví. Je neuvěřitelně vitální a oplývá jeho pověstným černým humorem.

pan peterka

Přát jsme mu jeli až v neděli, poněvadž v sobotu už měl gratulantů dost. A udělali jsme dobře, jeho sobotní únava mezitím zcela opadla a my ho měli v neděli jen a jen pro sebe. Opět sršel vtipem a energií a už ode dveří nám se zcela kamennou tváří hlásil:
„Ale já vás nemohu přijmout.“
„Proč?“
zděsili jsme se. „Jdeme nevhod? Vždyť nám řekl, že nás bude čekat. Anebo je snad nemocný?“
A on na to:
„Nestihl jsem ještě natáhnout červený koberec.“

Pan Peterka by si ten červený koberec určitě zasloužil.
A nejlépe kdyby po něm chodil ještě nejméně do sta let!

gratulace

krakonosovo

devadesatka

Související články:

foto: Vladimír Stuška

Reklama