Knězem se nakonec nestal, stal se hercem. V Boha věří, a byl-li to právě On, kdo mu naděloval talent, nadělil mu ho tak akorát. K tomu přidal hezkou tvář, a David Švehlík se tak mohl vydat na cestu, ze které by nerad ustoupil.

Pokud se setkáte s Davidem Švehlíkem tváří v tvář, nebude asi žádným překvapením, že proti vám bude stát usměvavý a galantní muž. Kdybyste mu však začaly pochlebovat nebo se ho zeptaly na období jeho teologického studia, určitě by vám odpověděl, že svatozář nad hlavou opravdu nemá.

Nemá, ale přece jen je oproti ostatním trochu jiný. Za prvé, kvalitní hereckou kolébkou, do které se narodil, a za druhé pokorou, kterou v sobě má, a životními hodnotami, kterých se drží. Těmi jsou především slušnost a zodpovědnost.

Přečtěte si také:

David Švehlík se narodil 6. dubna 1972 jako prostřední dítě herce Aloise Švehlíka a ekonomky Florentiny Švehlíkové. Má ještě dvě sestry.
Po studiu na gymnáziu nastoupil do kněžského semináře v Litoměřicích, kde absolvoval jeden ročník, a poté studoval dva roky na Papežské lateránské univerzitě v Římě. Jeho volba ale nakonec padla na studium filosofie na FF UK v Praze a poté ještě vystudoval divadelní režii na DAMU.

ddd

Zeptali jsme se, jak Davidovi rodiče reagovali na jeho náhlé rozhodnutí odejít do semináře.
„Maminka plakala, protože si neuměla představit, že bych neměl svou vlastní rodinu. Táta se k tomu nevyjadřoval. Respektoval moje rozhodnutí, ať už to byl můj odchod do semináře, nebo pak vrácení se nazpátek.“
Proč právě studium teologie?
„Někdy v sedmnácti letech jsem uvěřil v Boha a přirozeně jsem toužil po křtu. Byl to natolik silný impulz, že nic jiného než život pro Boha a víru pro mě tenkrát nemělo význam. Jako jedinou možnou životní cestu jsem v té době vnímal kněžskou dráhu. Dnes vím, že v tom byl také velký kus naivity, romantiky, ale i lidské nezralosti a neznalosti sebe sama.“
Jste stále věřící?
„I když kněžství nakonec nebylo mou cestou, věřím v Evangelium. A i když ze správné cesty někdy scházím, musím se na ni zase vracet. Také proto, že před Bohem nelze utéct.“

starsotcem

s otcem Aloisem Švehlíkem, fotografie z taneční soutěže: Stardance když hvězdy tančí, kam ho přišel otec podpořit

„Bůh určil“, že David Švehlík se má stát hercem. V roce 2002, po studiu na DAMU, získal angažmá v pražském Divadle Na zábradlí, hostoval také v pražském divadle ABC a v Divadle v Řeznické. Zahrál si v pražském divadle Ungelt, společně se svým otcem se postavil i na prkna Národního divadla v Shakespearově Králi Learovi.

Co se týče filmových rolí, v roce 2004 debutoval rolí Huberta ve filmu Filipa Renče: Román pro ženy. Kontroverzní roli si zahrál v kriminálním filmu Bolero, natočeném na základě skutečné události.
V roce 2004 byl nominován na divadelní Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku.

O rok později si zahrál hraběte v pohádce Jiřího Stracha Anděl Páně. Diváci ho mohli zaznamenat také v jedné z hlavních rolí ve filmu Pravidla lži v roce 2006, nebo další rok ve filmu Hypermarket.
David Švehlík má obrazně řečeno takové filmové ročenky, neboť následující rok mu přinesl další hlavní roli, a to ve snímku Ocas ještěrky.
Za zmínku stojí jistě i jeho záporná role zámeckého pána Bořivoje Hájka z Hájku v pohádce režiséra Víta Karase: O pokladech.

dyk

s Vojtou Dykem v pohádce O pokladech

O pokladech (2012)

Kromě filmů účinkuje David Švehlík také v seriálech, např. jako tělocvikář Prachař v seriálu Dobrá čtvrť nebo v úspěšném seriálu Kriminálka Anděl, kde má roli Tomáše, jednoho z hlavních vyšetřovatelů.
Tento kriminální seriál je velmi úspěšný, v čem vidí úspěch sám David Švehlík?
„Zřejmě to bude tím, že kriminální příběhy mají u nás už svou tradici a zároveň je pro diváka příjemné, že se děj seriálu neodehrává někde v Americe, ale u nás, v Praze. Příběhy jsou často zakomponované do obyčejného života, který se může týkat kohokoli z nás.“

andell

foto ze seriálu TV Nova / Kriminálka Anděl

Díky svému příjemnému hlasu David Švehlík namlouvá také upoutávky v České televizi a na její domovské scéně se před dvěma lety zúčastnil i taneční soutěže: Stardance když hvězdy tančí.
S taneční partnerkou Simonou Švrčkovou se umístil na 3. místě.

stardance

s taneční partnerkou Simonou Švrčkovou

David Švehlík byl ženatý s herečkou Jitkou Schneiderovou, s níž má dnes sedmiletou dceru Sofii Annu. Manželství se před čtyřmi lety rozpadlo, to ale neznamená, že by se David zřekl svých otcovských povinností.
Podle jeho slov je pro něj dcera to nejcennější a nejkrásnější, co ho mohlo v životě potkat. A v čem má ještě štěstí?
„Mám práci, která mě živí ,a přátele, na které se mohu spolehnout. To považuju za výjimečné. Jen si to člověk nesmí přestat uvědomovat. Pevně věřím, že se v budoucnosti promítne, jaký člověk je, jak se chová ke svému okolí. Když je slušný, zodpovědný, neustoupí z cesty, které věří, tak se nemá čeho bát.“

Tak snad už jen zbývá popřát Davidovi řadu krásných rolí, a ať na té cestě, ze které neustoupí, potká konečně i tu pravou.
Že by? :)

použitý zdroj a foto: www.katyd.cz, www.ceskatelevize.cz, www.isifa.com,cz-kriminalka-andel.cz

Reklama