Robin Williams – Táta v sukni

Táta v sukni je americká filmová komedie z roku 1993, ve které ztvárnil hlavní roli právě Robin Williams. O tom, jak dobře se této role zhostil svědčí také to, že za ni získal Zlatý glóbus. Samotný film byl pak oceněn Oscarem za nejlepší masky a získal také Zlatý glóbus, a to v kategorii nejlepší komedie/muzikál. Kdo film viděl určitě ví, že Robin Williams v něm hraje primárně muže, který se ale v průběhu děje díky okolnostem rozhodne dělat chůvu svým dětem v převleku za ženu.  

Herec si zahrál v mnoha filmech, počínaje Pepkem námořníkem z roku 1980. Pak následovala pěkná řádka filmů, v nichž jsme mohli hltat dokonalé herecké výkony jednoho z nejlepších komiků všech dob plnými doušky. Kromě Oscara získal také ještě čtyři Zlaté glóby, čtyři ceny Grammy, dvě ceny amerických scenáristů a ceny Cecila B. DeMilla. Úsměv na plátně bohužel střídaly deprese v osobním životě, a tak se Robin Williams rozhodl v roce 2014 opustit svět.

Tata-v-sukni.jpg
Zdroj foto: Profimedia

Eddie Redmayne – Dánská dívka

Tento britsko-americký životopisný romanticko-dramatický film z roku 2015 je srdceryvným příběhem, inspirovaným dvěma dánskými malířkami - Lili Elbe a Gerdou Wegener. Role Lili se zhostil zmíněný Eddie Redmayne. Lili Elbe byla dánská trans žena a jedna z prvních zaznamenaných osob, které prošly operativní změnou pohlaví. Právě čtvrtá operace, která spočívala v transplantaci dělohy a byla tehdy pouze experimentální, se jí stala osudnou. Zemřela na následky infekce vyvolané odmítnutím dělohy jejím imunitním systémem. Film, inspirovaný stejnojmenným románem, zachycuje život Lili Elbe, která se narodila jako Einar Wegener i její manželství a vztah s Gerdou Wegener.

Eddieho zná mnoho filmových diváků také z filmů Fantastická zvířata či filmu Teorie všeho, kde ztvárnil Stephena Hawkinga. Právě tato role mu vynesla Oscara, Zlatý glóbus a cenu BAFTA. Mimo filmového hraní se živí i tím divadelním a je také model.

Danska-divka.jpg
Zdroj foto: Profimedia

Hilary Swank – Kluci nepláčou

V americkém dramatickém filmu z roku 1999 zazářila herečka Hilary Swank coby transgender muž Brandon Teena. Postava se ve filmu nejprve objevuje jako Teena Brandon, čím dál tím více si ale ovědomuje, že není ve správném těle. Cítí se být mužem a po krádeži auta si pro lepší unikání spravedlnosti mění jméno a zároveň i celou svou osobnost. Za tento snímek získala Hilary Zlatý glóbus a Oscara.

Aby se dokázala dostatečně vžít do své budoucí role, rozhodla se žít měsíc jako muž. Další Zlatý glóbus i Oscar na ni čekal za roli ve filmu Million Dollar Baby.

Kluci-neplacou.jpg
Zdroj foto: Profimedia

Hugo Weaving – Atlas mraků

Atlas mraků je postmoderní sci-fi film z roku 2012. Příběh probíhá v šesti časových rovinách, které jsou navzájem provázané, avšak liší se žánrem. Jednotlivé roviny se přitom střídají a postupně vyvíjejí. Právě v lince nazvané Hrůzostrašná muka Timothyho Cavendishe ztvárnil Hugo roli sestry Noakesové, neúprosné a kruté postavy, jejímž cílem je udržet vydavatele Timothyho Cavendishe uvězněného v pečovatelském zařízení. Ve filmu hraje herec (stejně jako ostatní) dalších pět rolí.

Hugo Weaving je jinak známý svými rolemi převážně ve sci-fi a fantasy filmech.

Atlas-mraku.jpg
Zdroj foto: Profimedia

Rupert Everett – Holky z naší školky

Rupert Everett si ve filmu střihl rovnou dvojroli, a to jednou mužskou a podruhé ženskou. Tyto role pak ve filmu pojí sourozenecké pouto. Centrem dění filmu je St Trinian's, anarchická škola pro nekontrolovatelné dívky, vedená ředitelkou Camillou Dagey Fritton, kterou hraje Rupert. Filmů s názvem St Trinian's (což je název filmu v originále) existuje několik, počínaje filmem z roku 1954.
Ačkoli film získal protichůdné reakce, stále zůstává jedním z nejvýdělečnějších britských nezávislých filmů za posledních třicet let.

Rupert se mimo herectví zabývá také režírováním a produkcí. Dvakrát byl nominovaný na cenu BAFTA i Zlatý glóbus.

Holky-z-nasi-skolky.jpg
Zdroj foto: Profimedia

Zdroj info: therichestcolliderinstantlymodern, autorka článku, wikipedia, csfd

Reklama