Výstavou „Stín pod sluncem v Mauretánii“ vyvrcholila unikátní kampaň zaměřená na pomoc UNICEF v boji s novorozeneckým a mateřským tetanem v chudých zemích třetího světa.

 

Expozice fotografií Tomáše Kubeše umístěná od včerejška v průhonické Hypernově zachycuje aktivity UNICEF ve spolupráci se značkou Pampers.

 

„Ojedinělá společná kampaň Pampers UNICEF nazvaná 1 balení = 1 vakcína už přináší své ovoce,“ prohlásil na zahájení vernisáže »za provozu« obchodního centra manažer výrobce Ivan Krejčí.

 

„Dík mimořádnému úspěchu akce už byly do této chvíle nastřádány finanční prostředky, které pokrývají nákup více než milionu vakcín proti tetanu. A to kampaň ještě zdaleka nekončí.“

 

Princip charitativní akce je jednoduchý. Z výtěžku každého označeného výrobku Pampers Unicef je v době trvání kampaně 0,047 euro (asi 1,30 Kč) určeno organizaci UNICEF. A přitom jedna očkovací vakcína proti zákeřné nemoci stojí jen jedno euro!

 

Na zahájení výstavy, kterou moderovala viditelně dojatá Mahulena Bočanová, vystoupila i patronka projektu Zdeňka Žádníková Volencová, herečka známá z populárních VéKáVéček:

„Je hrozivé, že podle odhadů zemře v současné době ročně 140 tisíc dětí na novorozenecký tetanus a až 30 tisíc žen na tetanus mateřský…“

 

„Tato tragédie je úplně zbytečná. Vždyť se jí dá tak snadno předejít!“ připojila se její kolegyně Bočanová. „Když si uvědomíme, že stačí tak málo! Jeden lidský život vyjde na 1 euro! A my jsme ve srovnání s těmi chudáky tak bohatí. Kolik lidských životů bychom mohli zachránit, stačí jen chtít!“

 

Společně s druhým ambasadorem kampaně Marošem Kramárem a zástupci vedení firmy a organizace UNICEF pak předali dar navíc – certifikáty na dva inkubátory pro dětská oddělení nemocnic v Pardubicích a Havlíčkově Brodě.

 

Slovenský herec Maroš Kramár pak přiblížil tristní situaci v chudých rozvojových zemích z vlastní zkušenosti. Jako vyslanec „dobré vůle“ totiž strávil v rámci akce 1 balení = 1 vakcína v Mauretánii několik týdnů.

„Pobyt byl pro mě velkým poučením. Člověk pak zcela přehodnotí svoje nazírání na svět,“ zhodnotil své poslání v Africe oblíbený herec.

K rozptýlení dojemné atmosféry pak přidal i několik veselejších historek – třeba jak se v jedné domorodé vesnici osobně účastnil porodu, který je jinak pro muže tabu, s tím, že je přece gynekologem (ve slovenské verzi Ordinace v růžové zahradě).

 

UNICEF a Světová zdravotnická organizace (WHO) předpokládají,

že úplného vymýcení mateřského a novorozeneckého tetanu
ve 46 zemích,
kde stále přetrvává jako problém,
by se dalo očkováním docílit v roce 2012.

Reklama