ZIYI ZHANG (Sayuri) si postupem času vybudovala reputaci herečky, která dokáže jedinečným způsobem vyvážit éterickou vznešenost s nebývalou intenzitou hereckého projevu. Nedávno si zahrála slepou tanečnici a mistryni bojových umění ve filmu Zhanga Yimoua Klan létajících dýk, v němž se objevila spolu s Takeshim Kaneshiro a Andym Lau. Film byl v roce 2004 promítán na MFF v Cannes a byl nominován na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší zahraniční film.

Letos jsme ji mohli vidět ve filmu 2046, který zrežíroval ceněný hongkongský režisér Wong Kar-Wei. Za tuto roli obdržela cenu pro nejlepší herečku od Hong Kong Film Critics' Society. Film, v němž se objevila po boku Tonyho Leunga a Gong Li, byl promítán na festivalu v Cannes.

Zhang si zazpívala a zatančila s Jo Odagirim v novém filmu 82letého japonského režiséra Seijuna Suzukiho Operetta tanuki goten, který se zakládá na tradiční japonské lidové pohádce.

Mezi její filmy z poslední doby patří také čínské romantické drama Jasmine Flower (za nějž získala cenu Golden Rooster Award pro nejlepší herečku). V roce 2002 si zahrála spolu s Jet Lim, Maggie Cheung a Tonym Leungem ve filmu Hrdina, který byl nominován na Oscara a Zlatý glóbus v kategorii nejlepší zahraniční film.

V témže roce ztvárnila titulní roli v čínském filmu Purpurový motýl, který získal Zlatou palmu na MFF v Cannes. O rok dříve se objevila s Jackiem Chanem a Chrisem Tuckerem v oblíbeném filmu Křižovatka smrti 2 a dramatu Válečník.

Velkofilm Tygr a drak Anga Leeho, v němž si v roce 2000 zahrála spolu s Chow Yun-Fatem a Michelle Yeoh, byl nominován na ohromujících 125 cen.

Samotná Zhang byla za svůj výkon nominována celkem 14x a obdržela mj. Independent Spirit Award a cenu Toronto Film Critics Association. Ještě během vysokoškolského studia herectví v Beijingu dostala příležitost obsadit hlavní roli ve filmu Zhanga Yimoua Cesta domů. Hned její první role jí katapultovala do centra pozornosti.

 

KEN WATANABE (The Chairman) se stal celosvětově známým díky roli ve filmu Poslední samuraj. Role válečníka Kasumota, posledního vůdce samurajů, mu v roce 2004 přinesla nominaci na Oscara. Kromě toho získal Zlatý glóbus a byl nominován na cenu SAG.

V tomto roce se objevil po boku Christiana Balea, Garyho Oldmana, Morgana Freemana, Liama Neesona a Michaela Cainea ve filmu Christophera Nolana Batman začíná. Watanabe začal svou profesionální hereckou kariéru v tokijském divadelním souboru Madoka.

V roce 1982 debutoval na televizní obrazovce ve filmu Michinaru Hanran a  v roce 1985 si zahrál v mezinárodním komediálním hitu Tampopo. Mezi jeho další filmy patří Bakumatsu jyunjyoden, Space Travelers, Oboreru Sakana, Shin Jinginaki Tatakai/Bosatsu,  T.R.Y. nebo Memories of Tomorrow.

 

MICHELLE YEOH (Mameha) se mezinárodnímu publiku představila jako zdatná šermířka ve filmu Anga Leeho Tygr a drak a jako šarmantní tajná agentka v úspěšné bondovce Zítřek nikdy neumírá.

Asijští diváci ji však znají již déle než dvě desetiletí – od okamžiku, kdy v roce 1984 vstoupila do světa akčních hongkongských filmů, si zahrála již ve více než 20 snímcích a svým energickým ztvárněním postav nabourala tradiční chápání role ženy v asijské kultuře.

Za roli ve filmu Tygr a drak byla v roce 2001 nominována na cenu Taipei Golden Horse Awards a ocenění BAFTA. Kromě toho byla také poctěna titulem Showest’s International Star of the Year. Za herecký výkon ve filmu The Soong Sisters získala v roce 1997 cenu Hong Kong Film Award.

Yeoh je také filmová producentka – v roce 2000 založila společnost Mythical Films, která se bude zabývat produkcí čínských filmů. V roce 2002 produkovala snímek The Touch, v němž si také zahrála. O dva roky později vyprodukovala a obsadila akční dobrodružný film o superhrdinech Silver Hawk: Maska spravedlnosti.

 
Reklama