Heath Ledger (Ennis Del Mar)

Rodák z australského Perthu (1979) začal jako desetiletý hrát divadlo v místní shakespearovské společnosti. Brzy se uplatnil v australské televizi v řadě seriálů.

Roku 1997 se objevil v dobrodružném americkém televizním seriálu Roar, což mu vyneslo nabídku práce v USA. V témže roce debutoval ve filmu Blackrock (režie Steve Vidler).

Ještě v Austrálii na sebe upozornil rolí amatérského boxera v tragikomedii Ruce pryč (Two Hands, režie Gregor Jordan 1998). V USA zaujal v komedii Deset důvodů, proč tě nenávidím (10 Things I Hate About You, režie Gil Junger, 1999), historickém blockbusteru Patriot (The Patriot, režie Roland Emmerich, 2000), středověké komedii Příběh rytíře (A Knight’s Tale, režie Brian Helgeland, 2001) a oscarovém dramatu Ples příšer (Monster’s Ball, režie Marc Forster, 2001).

Viděli jsme ho i v dobrodružném dramatu Shekhara Kapura Čtyři pírka – zkouška cti (The Four Feathers, 2002), Ned Kelly (režie Gregor Jordan, 2003) či v pohádkové komedii Terryho Gilliama Kletba bratří Grimmů (The Brothers Grimm, 2005).

Dalším netrpělivě očekávaným titulem jeho filmografie je životopisný příběh slavného svůdce Casanova režiséra Lasseho Hallströma.

 

Jake Gyllenhaal (Jack Twist)


Letos šestadvacetiletý herec bude i v českých kinech brzy slavit úspěch ve snímku Sama Mendese Mariňák (Jarhead, 2005) po boku Jamieho Foxxe a Petera Sarsgaarda. Nedávno jsme Gyllenhaala viděli v dramatu Johna Maddena Důkaz (Proof, 2005), kde si zahrál po boku Gwyneth Paltrow a Anthonyho Hopkinse.


Gyllenhaal získal nominaci na Independent Spirit Award za titulní roli v pozoruhodném snímku Richarda Kellyho Donnie Darko (2001). V jeho filmografii však najdeme i katastrofický thriller Rolanda Emmericha Den poté (The Day After Tomorrow, 2004) či komedii Rona Underwooda Dobrodruzi z velkoměsta (City Slickers, 1991), kde si zahrál syna Billyho Crystala a jež byla jeho hereckým debutem.

Reklama