STEVE MARTIN (inspektor Clouseau, scénář)
je jedním z nejvšestrannějších a nejplodnějších umělců současného filmového průmyslu.

 

V roce 2003 si zahrál s Queen Latifah v komediálním trháku Dům naruby, který vydělal přes 130 milionů dolarů. Následovala komedie Looney Tunes: Zpět v akci, v níž se objevil s Brendanem Fraserem a Jennou Elfman, a komerčně nejúspěšnější film jeho kariéry – Dvanáct do tuctu v režii Shawna Levyho. Rodinná komedie, v níž si zahrál s Bonnie Hunt a Hillary Duff, vydělala jen v USA přes 135 milionů dolarů. Martin si zahrál také v jejím nedávném pokračování a romantické komedii Shopgirl s Claire Danes a Jasonem Schwartzmanem, k níž také napsal scénář, založený na svém knižním bestselleru.

 

Martin začal svou kariéru v druhé polovině 60. let jako televizní scénárista a za práci na oblíbeném seriálu The Smothers Brothers Comedy Hour získal cenu Emmy. Ke konci dekády pak začal v televizi a klubech i vystupovat. Po startu v pořadu Johhnyho Carsona Tonight Show slavil Martin úspěchy jako uvaděč mnoha epizod Saturday Night Live, a to včetně čtyřech speciálních vydání. V tomto období získal také dvě ceny Grammy za svá komediální alba Let’s Get Small a A Wild and Crazy Guy.

 

Jeho prvním filmovým projektem (napsal scénář a obsadil hlavní roli) byl krátký film The Absent-Minded Waiter, který byl v roce 1977 nominován na Oscara. O dva roky později se přeorientoval na celovečerní filmy a zahrál si ve snímku Carla Reinera Cvok, ke kterému spolu s Carlem Gottliebem napsal scénář. V roce 1981 si pak spolu s Bernardette Peters zahrál ve filmu Pennies From Heaven.

 

Následovaly role ve dvou dalších filmech Carla Reinera Dead Men Don’t Wear Plaid (u kterého se také podílel na scénáři) a Muž se dvěma mozky. Za herecký výkon v dalším Reinerově filmu Jsem žena nebo muž pak obrdžel cenu pro nejlepšího herce od New York Film Critics Association a National Board of Review. Stejné ocenění získal i v roce 1987 od Los Angeles Film Critics Association za film Roxana, který mu vynesl také cenu za nejlepší scénář od Writers Guild of America. U tohoto filmu byl také vedoucím výroby.

 

O rok později si zahrál s Michaelem Caine ve filmu Špinaví, prohnilí lumpové a s Mary Steenbergen a Dianne Wiest ve filmu Rodičovství. Poté napsal scénář a stal se jedním z vedoucích výroby u komedie Příběh z Los Angeles, ve které také hrál hlavní roli. Poté se krátce objevil ve filmu Grand Canyon a obsadil s Diane Keaton titulní role v komediálním hitu Hlava rodiny, za kterou získal People’s Choice Award. Stejnou cenu obdržel i v roce 1992 za v komedii Promiň, jsi ženatý!, ve které si zahrál s Goldie Hawn.

 

V pokračování komedie Hlava rodiny se opět sešel s Diane Keaton a za svůj výkon získal nominaci na Zlatý glóbus. Mezi další filmy, ve kterých hrál, patří Trhák pana Bowfingera, Novacaine (k oběma také napsal scénář), Malý krámek hrůz, Letadla, vlaky a automobily, Tři amigos, The Lonely Guy, Seržant Bilko, Muž zázraků a Moje modré nebe.

Kromě filmu se Martin věnuje také divadelní tvorbě, za kterou obdržel několik prestižních ocenění. V roce 2001 byl moderátorem 73. ročníku předávání Cen Akademie. Slavnostní večer byl nominován na sedm cen Emmy. K moderování této slavnostní události se vrátil v roce 2003.

Martin je také spisovatelem – v roce 1998 vydal sbírku krátkých příběhů Pure Drivel a později i svou první novelu Shopgirl, která se dlouho držela na předních místech v žebříčcích prodejnosti. V současnosti tuto novelu adaptuje do filmového scénáře. Do budoucna plánuje Martin napsat druhou knihu pro nakladatelství Hyperion jménem The Pleasure of My Company.

 

KEVIN KLINE (Dreyfus) je držitelem Oscara za herecký výkon ve filmu Ryba jménem Wanda, byl nominován na celkem pět Zlatých glóbů v souvislosti s filmy Sophiina volba, Dave, Svatba naruby, Bublifuk a De-Lovely a snímek Dům života mu vynesl nominaci na ocenění SAG.

 

Po jeho ceněném celovečerním debutu ve filmové adaptaci románu Williama Styrona Sophiina volba (režie Alan Pakula) Kline navázal dlouhodobou spolupráci s režisérem Lawrencem Kasdanem. Společně natočili komedii Velké rozčarování, western Silverado, komedii Miluji tě k smrti, drama Grand Canyon a romantickou komedii Francouzský polibek. Mezi jeho další filmy patří Volání svobody Richarda Attenborougha, Ledová bouře Anga Leea a Sen noci svatojánské Michaela Hoffmana. S Hoffmanem se Kline znovu sešel při natáčení filmu Klub vyvolených.

 

Zatím naposledy si zahrál v romantickém hudebním dramatu De-Lovely Irwina Winklera, s nímž natočil také drama Dům života. Brzy se objeví v shakespearovské adaptaci Kennetha Branagha As You Like It a filmu Roberta Altmana A Prairie Home Companion.

 

Kline debutoval na Broadwayi ve hře A. P. Čechova Tři sestry, kterou sehrál se souborem Johna Housemana The Acting Company, jehož je spoluzakladatelem. Mezi jeho další hry patří On the Twentieth Century, za kterou získal ceny Tony a Drama Desk, a The Pirates of Penzance, za kterou stejnou dvojici ocenění a dále cenu Obie. U hry Hamlet, který byla nominována na pět cen Drama Desk (z toho dvě pro Klinea) se také zhostil režijní taktovky. Později se stal jedním z režisérů televizní verze hry, která vznikla v produkci CBS.

 

Kline je prvním americkým hercem, který kdy obdržel ocenění Sir John Gielgud Golden Quill Award, a nedávno byl uveden do divadelní síně slávy.

JEAN RENO (Gilbert Ponton) je předním francouzským hercem, do jehož filmografie patří takové snímky jako akční drama Briana DePalmy Mission: Impossible s Tomem Cruisem, akční sci-fi Rolanda Emmericha Godzilla, drama Luca Bessona Leon s Natalií Portman nebo akční thriller Ronin s Robertem DeNiro.

V nedávné době si zahrál v romantické komedii Felix a Rose s Juliette Binoche a dramatu Říše vlků, natočeném podle francouzského bestselleru Jeana-Christophera Grangea. Grange je také autorem knihy Purpurové řeky, která se rovněž dočkala filmové adaptace, v níž si zahrál Reno hlavní roli.

 

V roce 2003 si zahrál s Gérardem Depardieu v komedii Drž hubu! a s Christianem Clavierem v komedii Návštěvníci, která se v době svého uvedení stala komerčně nejúspěšnějším filmem ve francouzské historii. Rekordy lámalo také její pokračování Návštěvníci 2.

 

Jeho úspěšná spolupráce s Lucem Bessonem vyústila kromě zmíněného filmu Leon také ve sci-fi Le Dernier Combat, romantický krimithriller Podzemka s Christopherem Lambertem a Isabelle Adjani, romantické drama Magická hlubina s Roseannou Arquette a ceněný thriller Brutální Nikita s Anne Parillaud. Duo spolupracovalo také na filmu Wasabi.

 

Reno se objeví také v nadcházejícím film Roberta Benigniho Tygr a sníh a ve velmi očekávané filmové adaptaci celosvětového knižního bestselleru Šifra mistra Leonarda, kterou režíruje Ron Howard s Tomem Hanksem a Audrey Tautou v hlavních rolích.

 

Reno se narodil ve španělské Casablance a svůj sen stát se hercem si začal plnit poté, co ukončil vojenskou službu v Německu. Usadil se v Paříži a připojil se k divadelnímu souboru režiséra Didiera Flamanda, s nímž poté cestoval po celé zemi. Jeho filmovým debutem se stal francouzský snímek  Clair de Femme. Mezi jeho další filmy patří Jaguár, Loulou Graffiti, Operace Corned Beef, L’Homme Au Masque D’Or, Miluji tě, Notre Histoire, Signes Exterieurs de Richesse, Roseannin hrob, Francouzský polibek a Rollerball.

Reklama