Henrietta Mendelová (1833-1891), herečka darmstadského a později augsburgského divadla, byla opravdová krasavice. Není divu, že se do ní zakoukal princ Ludvík Bavorský (1831-1920), syn bavorského vévody Maxe, který byl také znám svým sexuálním apetýtem a množstvím nemanželských dětí.

Friedrich-Durck-Henriette-Mendel.jpg
Foto: Portrét od Friedricha Dürckeho
Friedrich Dürck Public domain, via Wikimedia CommonsPublic domain, via Wikimedia Commons

Problém byl v tom, Ludvík byl zároveň starším bratrem císařovny Sissi a tedy švagrem (a zároveň i bratrancem) císaře Františka Josefa I. Rodina od něj logicky – navíc jako od prvorozeného – očekávala, že si vyhlédne sobě odpovídající partii. Jenže on ztratil hlavu kvůli nějaké průměrné, byť mimořádně krásné herečce!

Morganatické vztahy se nepěstovaly ani u Wittelsbachů, ani u Habsburků. A tak nastala oblíbená masáž a přemlouvání, aby se pár rozešel. Jenže mezitím se zamilovanému páru narodily dvě nemanželské děti. Nejdříve v únoru 1858 dcera Marie, která se později nechvalně zapletla do aféry kolem sebevraždy korunního prince Rudolfa, a následujícího roku v květnu 1859 přišel na svět chlapeček Karel Emanuel. To už rodina Wittelsbachů, z níž Ludvík pocházel, ač nerada, rezignovala.

599px-Ludwig-Wilhelm-Herzog-in-Bayern.jpg
Foto: Ludvík Vilém Bavorský (1831-1920)
Josef Albert, Public domain, via Wikimedia Commons

Ludvík Bavorský se jako čestný muž rozhodl situaci vyřešit sňatkem. Aby se ale mohl s milovanou Henriettou oženit, musel se kvůli ní vzdát svého prvorozeneckého práva ve prospěch bratra Karla Theodora, nemalého majetku a formálně i nároků na bavorský trůn. Sňatek, který byl uzavřen 28. května 1859 v Augsburgu brzy po narození syna Karla Emanuela, byl samozřejmě morganatický. Henrietta byla několik dnů před svatbou povýšena na baronku z Wallersee, nicméně žádné dědické nároky z toho pro ni, ani její děti neplynuly.

800px-Lajos-bajor-herceg-es-Henriette-Mendel.jpg
Foto: Ludvík Vilém Bavorský, starší bratr královny Sissi a jeho žena, herečka Henrietta Mendelová, později svobodná paní z Wallersee
Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Šťastnou rodinu ale zanedlouho postihla tragédie. 1. srpna 1859 jako téměř tříměsíční miminko chlapeček zemřel. Další děti už pár neměl, a tak dcera Marie vyrůstala prakticky jako jedináček. Postupně si Henrietta svou nekonfliktní povahou získala své „vysoce postavené příbuzné“. Je zajímavé, že nejlépe vycházela se svou extravagantní švagrovou Sissi, ta ji jako sobě rovnou přijala okamžitě. Manželství bylo sice považováno za harmonické, i když si prý Ludvík příliš starostí s věrností nedělal. Ukázalo se, že měl slabost pro umělkyně.

Když roce 1891 Henrietta zemřela na rakovinu žaludku, hned následujícího roku se princ Ludvík, tehdy už jednašedesátiletý, oženil s o čtyřicet let mladší, průměrnou baletkou Barbarou Barthovou… 

Zdroj info: Bestenreiner Erika: Sissi a její sourozenci, 2004,  Winkelhoferová Martina: Evropské panovnické rody: V zrcadle svých skandálů, 2016

 Na našem webu jste si mohli přečíst:

Reklama