Patřím mezi ženy, které jsou věčně nespokojené s barvou svých vlasů. Vyzkoušela jsem už snad všechny možné barvy. Byla jsem blondýna i černovláska. Střídala jsem i značky chemických barev a časem podle toho mé vlasy vypadaly. Měla jsem pocit, že jich mám polovinu, jsou zplihlé, bez života. Jenže opravdická barva mých vlasů není nic moc. Já jí říkám "myší", a ve skutečnosti je to taková špinavá blond, která vypadá tak nějak zašedle.

A pak jsem objevila tady, na Ženě-in, opravdou odbornici na barvení vlasů henou. Je to Lhasa, která si henou barví vlasy už dlouho a hodně o ní ví. Ta mi dala dokonalý návod, jak a proč henu používat, sehnala mi i kvalitní henu od dobré firmy a já jsem jí teď úplně propadla.

Proč je vlastně hena takový zázrak?
Hena je přírodní barvivo
, které bylo známé už ve starém Egyptě. Právě henou si ošetřovala vlasy i samotná Kleopatra.
Už tehdy ale věděli, že hena může sloužit nejen k tomu, aby dodala vlasům hezkou barvu, ale že pomáhá i k regeneraci narušených vlasů a pokožky.

Toto přírodní barvivo se vyrábí z otrhaných, usušených a rozemletých lístků keře, který roste především v orientálních zemích (Indie, Egypt, Tunis). Tento keř bývá až šest metrů vysoký, má bílé nebo žluté květy a vydává příjemnou sladkou vůni.
Hena samotná, bez jakéhokoliv přídavku, vám obarví vlasy na měděnou až mahagonovou barvu. Intenzita odstínu závisí na době, po kterou necháte henu na vlasy působit.

U heny si ale můžete vybrat z více odstínů, od zlaté blond, přes hnědou, kaštanovou, bordó až po černou. Toho výrobci docílí přidáním dalších přírodních barviv, jako je heřmánek, indigo nebo slupky z ořechů.

Pokud jste s barvou svých vlasů spokojeny a chcete je jen "pohnojit" a dodat jim trochu výživy, můžete použít henu bezbarvou nebo vitaminovou. Pomůže dodat sílu vlasům chemicky narušeným, vaše vlasy zesílí a budou hezky vypadat. V těchto henách najdete i směs dalších bylinek, jako tymián, kopřiva, bříza a kůra chininovníku.
Dalším pozitivním účinkem heny je to, že působí proti lupům.

Při barvení barevnou henou si můžete vybrat z přelivu a práškové barvy. Pokud jste si nedávno vlasy barvila chemickou barvou, nedoporučuje se aplikace práškové heny. Především světlovlasým ženám by vlasy mohly zezelenat. Vyplatí se delší dobu počkat, nejlépe až čtyři až šest měsíců.
U přelivů z heny toto nebezpečí nehrozí. Ty vám zároveň skryjí šediny a vydrží na hlavě asi 6-8 umytí.

Barvící účinek heny
Hena nezmění barvu vašich vlasů stejně jako chemická barva. Pokud jste černovláska, neudělá z vás blondýnu. Je to tím, že chemická barva naruší strukturu vlasu, aby do něj pronikla. Proto bývají vlasy po několika opakovaných barveních tak zničené.
Hena vlas barvou vlastně jen obalí, vytvoří na něm barevnou vrstvičku. Barvení henou proto musíte častěji opakovat, protože se barvy vymývá.

Jak na to?
Postupujte podle návodu na krabičce s henou. V zásadě platí, že před nanesením barvy byste si měla obličej kolem vlasů namazat velkou vrstvou krému, který uchrání vaši pleť před nežádoucím zabarvením. Po nanesení si vlasy důkladně zabalte do přiložené igelitové čepice a dále ještě do ručníku, aby barva působila v teple.
Nejvhodnější je nechat barvu působit několik hodin, i přes noc nebo celý den.

Já sama mám za sebou vyzkoušené dva odstíny přelivů a teď se chystám na práškovou barvu. Už ji mám doma a moc se těším, jak to dopadne. Na aplikaci práškové heny jsem se objednala u své kadeřnice, protože ji chci mít pořádně rozetřenou po celých vlasech. Když jsem si nanášela přeliv (jehož výhoda je mimo jiné ta, že jej nemusíte namíchávat, ale už je připravený v umělohmotné lahvičce), některá místa vzadu na hlavě jsem vynechala a byla jsem trošku proužkovaná.

Na něco se chcete zeptat? Ptejte se. Pokusím se vám odpovědět, a když nebudu odpověď znát, tak si pozvu Lhasu a ta nám poradí...

Reklama