Podle odborníků je hemoroidální onemocnění dědičné . Jeho vznik zároveň ovlivňuje sedavý způsob života, nedostatek tekutin, strava chudá na vlákninu, dráždivá jídla, alkohol, kofein nebo kouření. Měli byste vědět, že i dlouhé sezení na toaletě či ochablé svalstvo pánevního dna jsou také rizikovými faktory pro vznik onemocnění.  Pozná se jednoduše. Jedním ze signálů , kterých si pacienti při vzniku onemocnění všimnou je kapka čerstvé krve po vyprazdňování. Může to být i pálení a svědění nebo tlak a pocit nepohodlí v oblasti kolem konečníku. Jedním ze signálů, kterých si pacienti při vzniku onemocnění všimnou je kapka čerstvé krve po vyprazdňování. Může to být i pálení a svědění nebo tlak a pocit nepohodlí v oblasti kolem konečníku.

hem.jpg
Foto: Shutterstock

Čtěte naše články:

Hemoroidální obtíže jsou běžné a trpí jimi každý třetí člověk mezi 18 a 40 lety a každý druhý mezi 41 a 60 lety. Přečtete si další dva příběhy, které potvrzují slova lékaře, že je dobré tento problém řešit včas, jinak se budete potýkat se zbytečným pálením, svěděním, bolestí a komplikacemi při vyprazdňování a sezení.

Karolína 35 let
S hemoroidy měl velký problém můj otec, jako malá si pamatuji, jak si s bolestí sedal ke stolu, a jak se dohadoval s matkou, která chtěla, aby šel na vyšetření. Můj zdravotní problém začal plíživě a nečekaně. Při návštěvě toalety jsem pravidelně objevovala na toaletním papíře malé množství jasně červené krve. Mám kamarádku lékárnici, tak jsem se jí s tím svěřila. Doporučila mi několik možných mastiček, jednu jsem si vybrala a podle jejího doporučení jsem ji začala pravidelně používat. Bohužel masti a čípky mi ulevily od pálení a svědění v akutních stavech, ale podle příbalového letáku se doporučuje používat je jen tak 2 týdny. Věděla jsem, že budu muset řešit tento problém více komplexně. Začala jsem si hlídat, abych měla ve stravě více zeleniny a vlákniny, protože ta v jídelníčku naší rodiny chyběla. Donutila jsem se více se hýbat a méně se stresovat, což nejde tak snadno. Nějakou dobu trvalo, než jsem si svůj nový životní styl osvojila, ale stálo to zato. Krev na toaletním papíře vídám čím dál tím méně. Pokud cítím problémy, použiju jednorázově mast a dál se snažím žít zdravě. Dokonce se mi podařilo shodit pár nadbytečných kil.

Marie 40 let
Snažím se jíst zdravě a mít na talíři více vlákniny, ale ani mně se nevyhnul problém s hemoroidy. Myslím, že první potíže začaly po mém posledním porodu, kdy jsem přibrala kolem dvaceti kilo. Po těžkém porodu jsem měla hodně práce s miminkem a se shazováním nabraných kil, tak jsem sama pro sebe dělala, že tento intimní problém není. Že když na něj nebudu myslet, třeba sám od sebe zmizí. Ale bohužel nezmizel, pálení a svědění kolem konečníku se občas nedalo vydržet. Musela jsem se „pochlapit“ a jít s tím k doktorovi. Moje praktická lékařka mě poslala k proktologovi a ten mi vysvětlil, že nález můžeme vyřešit ambulantním zákrokem. Prý trvá krátce a není bolestivý, jen ucítím nepříjemný tlak. Samozřejmě jsem se bála a šla domů s tím, že si to „odléčím“ sama. Začala jsem si dělat bylinné koupele a opravdu poctivě se o své „neduhy“ starala. Když se mi ani po pár měsících moc neulevilo, zavolala jsem proktologovi a domluvila si termín. Ambulantní zákrok proběhl přesně tak, jak mi lékař předem řekl. Příjemné to jistě nebylo, ale bolest jsem nijak zvlášť necítila. Se svou praktickou lékařkou jsem ještě přišla na jednu věc, a to je naše dědičná slabost žilních stěn, která je častou příčinou vzniku metliček a křečových žil. Metličky jsem zatím moc neměla, ale vím, jak žilnaté jsou nohy mojí maminky a jaké potíže mívala babička. Hemoroidy jsou vlastně cévně-žilní pleteně a můj problém s nimi mohla způsobit rodinná anamnéza v kombinaci s těhotenstvím a komplikovaným porodem. Dostala jsem léky na posílení žilních stěn, pár doporučení k životní u stylu a tipy na masti. Teď jsem půl roku po zákroku potíže jsou pryč. Mast jsem si sice koupila, ale sama si nepamatuji, kdy jsem ji naposledy použila. Mám také víc času na sebe, dcera už chodí do školky, mohu chodit běhat a cvičit.