Ačkoli se jedná o problém, který je téměř tak starý jako lidstvo samo, a některé prameny uvádějí, že jím v současnosti trpí až 70 % dospělé populace, lidé o něm nemluví. Řeč je o hemoroidech. Poradíme vám, jak jim předejít.

hemeroidy

Hemoroidy jsou velmi zjednodušeně zvětšené žíly v konečníku a jsou vlastně jakousi obdobou křečových žil na nohách. Vznikají na posledních dvou až třech centimetrech tlustého střeva, kde se nacházejí bohaté žilní pleteně. Když se žíla zvětší, začnou se projevovat obtíže, jako je svědění, bolest a v krajním případě i krvácení. Rozšířené žíly se v malém rozsahu vyskytují i u zdravých lidí, za normálních okolností ale nezpůsobují žádné problémy. Když se ale začnou objevovat obtíže, hovoří se o hemoroidálním onemocnění.

Potíže obvykle potkávají osoby starší 40 let, ale pacienti mladšího věku rozhodně nejsou žádnou výjimkou. Příčina vzniku hemoroidů není jedna, ale většinou se jedná o vícero aspektů, které k nim vedou. Na vině je zejména špatný životní styl, který se vyznačuje nevyváženou a nezdravou stravou chudou na vlákninu a probiotika, dále sedavé zaměstnání a nedostatečná aktivita. Neméně významným předpokladem je i genetická dispozice. Hemoroidy vznikají i při zvýšeném tlaku na žilní stěny, tedy při porodu či při zvýšené námaze – ať už při práci či například při nesprávném posilování.

Jak předejít hemoroidům a jak se jich zbavit?

Hemoroidy mají čtyři fáze. První tři nejsou zvlášť problémové, jedná se spíše o nepříjemnosti a je možné je odstranit z pohodlí domova a bez nutnosti návštěvy lékaře. Velkou službu udělá pár jednoduchých preventivních opatření, která zároveň slouží i jako léčba lehčích stadií.

Prvním krokem je úprava tělesné hmotnosti a dostatek pohybu. Lidé by se měli vyhnout nadýmavým jídlům a alkoholu. Důležité je, aby stolice byla měkká a nedráždila střevní stěnu, a nezpůsobovala tak bolesti. Toho docílíte konzumací potravin s vyšším obsahem vlákniny, zvýšením příjmu probiotik a pitím dostatečného množství tekutin.

Již při prvních náznacích svědění či nepříjemného pocitu v oblasti konečníku si můžete v lékárně pořídit některý z preparátů určených na hemoroidy. Můžete sáhnout po tabletách (například tobolky Hemostop Probio seženete za cenu 270 Kč), nebo můžete zvolit čípky či masti (stojí kolem stovky). Přiznivci alternativní medicíny mohou vyzkoušet sedací koupele z dubové kůry.

Pět kroků proti hemoroidům:

  1. Vyvážená strava bohatá na probiotika a vlákninu (ovoce, zelenina, kysané výrobky), naopak se nedoporučují nadýmavé potraviny
  2. Dostatečný příjem tekutin (1,5l je minimum pro dospělého jedince), je dobré vynechat alkohol, kávu
  3. Aktivní životní styl (sedavý styl života je velmi rizikový)
  4. Pravidelná stolice – snažte se vyhnout zácpě, průjmům, na stolici netlačte ani ji nezadržujte
  5. Pečlivá hygiena – jemný toaletní papír, omývání konečníku po stolici, vzdušné prádlo
Reklama