Čím dál víc lidí trpí v současné době hemoroidy. Tato nemoc souvisí s žilním systémem a projevuje se zvětšenými žílami v konečníku, které bolí, svědí a krvácí. Ale pozor - je důležité všechny tyto příznaky nepodceňovat!

Hemoroidy má v podstatě každý z nás, i když toto označení se používá nejčastěji v souvislosti s rozšířením žil v konečníku. Podle statistik touto nemocí trpí až osm lidí z deseti starší 30 let. To je docela velké procento.

Vznik a projevy hemoroidů

hemHemoroidy mohou být vrozené, nebo získané, ale dědičnost tu hraje určitou roli. Vznikají tím, že je žilní stěna v konečníku nepevná nebo oslabená, a v těchto místech se tvoří výdutě, které se postupně rozšiřují. Kvůli tlaku při stolici mohou pak žíly vyhřeznout a krvácet.

Ke vzniku hemoroidů přispívá sedavý způsob života, složení stravy, druh stolice a také zvýšený tlak uvnitř konečníku. K tomu může dojít například při chronické zácpě, během těhotenství a porodu nebo v důsledku zvedání těžkých předmětů.

Hemoroidy poznáme podle toho, že postižené místo bolí a svědí, okolí konečníku může být zarudlé a zanícené, často se přidává krvácení. Hemoroidy mohou být buď vnitřní, nebo vnější (v případě, že vyhřeznou na povrch).

Pokud vás trápí jakékoliv z popsaných potíží, je potřeba navštívit lékaře. Může se totiž jednat o hemoroidy, ale i o jiné, závažnější onemocnění, například nádorové onemocnění tlustého střeva či konečníku. A to není žádná legrace.

Léčba hemoroidů

Pokud se na hemoroidy přijde včas, není potřeba chirurgický zákrok. V první řadě je však nutné upravit jídelníček, hmotnost a zajistit tělu dostatek pohybu, vhodné jsou i sedací koupele. Lékař může také předepsat speciální mast, krém nebo čípky, jejichž cílem je potlačit zánět a zmírnit bolesti. Vyhřezlé hemoroidy je vhodné vrátit zpět do konečníku. Při akutních obtížích byste měli dodržovat klid na lůžku v poloze na boku nebo na břiše.

Chirurgická léčba je vhodná pro případy velkých hemoroidů, které nelze vrátit zpět do konečníku, případy dlouhodobého krvácení nebo nesnesitelných obtíží.

Pozor, nepodceňujte situaci! Důležité je hemoroidy léčit, neboť v opačném případě vám budou znepříjemňovat život. A navíc jejich projevy mohou značit i vážnější potíže.

Zdroj: www.ulekare.cz

Čtěte také:

  • Rozhovor s lékařem o hemoroidech - TADY

 

Reklama