Foto: Shutterstock

Rozšířené hemoroidy – problém, který trápí velkou část populace a o němž se otevřeně moc nemluví, a to ani s lékařem. Žena-in se tomuto choulostivému tématu snaží věnovat pravidelně. Nyní jsme pro Vás připravili zajímavý rozhovor s proktologem MUDr. Martinem Koudou.

Je možné z barvy krve na toaletním papíře nějak poznat, zda se jedná o hemoroidální onemocnění nebo o něco vážnějšího?
Z barvy krve lze provést pouze velmi hrubý odhad problému. Pokud je krev čerstvá, jasně červená s otiskem na toaletním papíře po vykonání potřeby, je pravděpodobné, že se porušil hemoroidální uzel a zakrvácel papír. Typické hemoroidální krvácení je malé intenzity, není provázené větší bolestivostí a periodicky se opakuje. Příčinou bolestivého krvácení bývá řitní trhlina. Je-li krev smíchaná se stolicí se sraženinami a je tu ještě přítomnost hlenu nebo dochází k odchodu krve i bez vyprazdňování, může jít o závažnější onemocnění, například nádor. Důležitá je vždy návštěva lékaře, který provede odborné vyšetření, odhalí zdroj krvácení a rozhodne o vhodné léčbě.  

Jakého odborníka navštívit, pokud člověk objeví krev na toaletním papíře?
V první fázi doporučuji navštívit praktického lékaře. Ten provede základní diagnostiku a určí, jestli jsou pohledem patrné hemoroidální uzly. Zároveň vyšetří pohmatem i vnitřek řitního kanálu, zda není přítomna trhlina, polyp nebo nádorové onemocnění. Teprve poté vás případně pošle ke specialistovi, kterým je proktolog. Pokud lékař usoudí, že není nutná návštěva proktologa, může vám doporučit lokální léčbu formou rektální masti s aplikátorem nebo čípku, předepsat venofarmaka a doporučit úpravu jídelníčku a životního stylu.  

Jak přesně probíhá návštěva u lékaře? Co na pacienta čeká?
Vyšetření se nemusíte obávat.  Lékař s vámi nejprve pohovoří o vašich problémech a cíleně se ptá na příznaky onemocnění. Následuje vyšetření konečníku, při kterém je pacient nejčastěji v poloze na kolenou s opřením o lokty. Cílem je zjistit, jak vypadá oblast řitního otvoru zvenku i zevnitř, zda není přítomna trhlina, polyp, zánět nebo dokonce nádor. To se provádí opatrným zasunutím prstu v lubrikovaných rukavicích. K prohlédnutí celé oblasti řitního kanálu následuje anoskopie, při které se zavádí tubus s osvětlením. Při vyšetření lékař s pacientem komunikuje a vše mu vysvětluje, aby ho zbavil nervozity. 

Pokud už je potřeba provést ošetření k odstranění hemoroidálního onemocnění, jaké jsou možnosti?
U opakujících se hemoroidálních obtíží a střední velikosti uzlů se k léčbě využívají nebolestivé, ambulantní metody. Nejčastěji používanou je nasazení elastického kroužku na uzel, kdy zachycená tkáň postupně odumře a odpadá. Fotokoagulace využívá k redukci hemoroidální tkáně vysokých teplot infračerveného záření. Další způsob – ošetření pomocí přístroje Hemoron, je založen na principu průchodu jemného elektrického proudu navozujícího uzávěry hemoroidálních uzlů a jejich přeměnu ve vazivo. Novější metody ambulantní léčby pak spočívají v detekci přívodných hemoroidálních tepen ultrazvukem a jejich přerušení podvazem nebo za použití laseru. To je technologicky nejpokročilejší způsob ošetření. Pro malou efektivitu se již téměř opustilo od sklerotizace, kdy aplikací alkoholového roztoku injekčně pod sliznici uzlů dochází k útlaku a uzávěru zbytnělé cévní pleteně. Obdobné je to i s kryoterapií, která spočívala v destrukci tkáně hemoroidů pomocí nízkých teplot. Pokud je nález pokročilý, přistupujeme k odstranění hemoroidálních uzlů skalpelem v celkové anestezii. Další možností je použití speciálního nástroje, tzv. stapleru. Ten je v celkové anestezii zaveden do konečníku a těsně nad řitním kanálem se s jeho pomocí odstraní část tkáně, ve které vedou cévy k zvětšeným hemoroidálním uzlům a uzly zaniknou.

Některé lidi trápí hemoroidální onemocnění opakovaně i když třeba prošli lékařským ošetřením vyšetřením. Čím je to dané?
Hemoroidální uzly se mohou vytvořit znovu. Příčinou může být dlouhodobě trvající zácpa nebo průjem, vícečetná těhotenství nebo časté zvedání příliš těžkých předmětů. Zároveň může mít vliv i dlouhodobý stres. Říká se, že „kdo má strach, má stažený zadek“. Při zvýšené kontrakci svěrače městná v hemoroidálních pleteních krev, a tím se hemoroidy mohou opět zvětšovat. Zda bude ošetření trvalé, záleží zejména na životosprávě, konzistenci stolice a zvolené metodě ošetření. Z ambulantních metod má nejvyšší efektivitu a trvanlivost laserové ošetření hemoroidálního onemocnění pod ultrazvukovou kontrolou.

Děkujeme za odpovědi, na naše dotazy odpovídal proktolog MUDr. Martin Kouda z Chimare Clinic v Praze

S hemoroidálním onemocněním se setkává až polovina z nás, stydíme se o tomto problému mluvit a trvá průměrně 1,5 roku, než se ho rozhodneme řešit. Při včasné léčbě je přitom možné zabránit nepříjemnému chirurgickému řešení. Více se dozvíte například na KONECTABU.CZ.

Reklama