Mnoho lidí se za to, že trpí na hemoroidální onemocněním, stydí. Proč by se tento problém neměl vnímat jako tabu?
Edukace v oblasti medicíny je jednou z nejdůležitějších forem prevence vážných onemocnění. K této edukaci bezesporu patří i otvírání intimních tabu, s cílem snížení studu a motivace pacientů k řešení zdravotních problémů v této oblasti. Lidé by si měli uvědomit, že zachování zdraví je jednou z nejvyšších lidských hodnot, která bezprostředně ovlivňuje kvalitu života.

V čem vidíte zásadní rozdíl ve vnímání nepříjemných onemocněních? Ženy se mnohem snáze svěří v případě, že je trápí mykóza nebo například zánět močových cest. Hemoroidální onemocnění je stále pod jakousi rouškou tajemství. Proč?
603649eaa0a4aobrazek.pngHemoroidální onemocnění není v dnešním době žádným tajemstvím a ni tabuizovaným tématem, problémem je v této oblasti individuální vnímání intimity každého z nás. Přirozený stud a strach spojený s nepříjemným vyšetřením je normální odezvou na toto onemocnění. Lidé se musí naučit přijmout odpovědnost za své zdraví a včas řešit i nepříjemné problémy. Pomoci může uvědomění si třech základních faktů: 1. přechodnost situace (nepříjemné vyšetření trvá krátce) 2. lékař je odborník (denně vyšetří s podobným problémem desítky lidí, vnímá situaci jako rutinní zásah) 3. člověk vyšetření i léčbu podstupuje pro sebe, aby mohl plnohodnotně žít.

Hemoroidální potíže ovlivňují nejen naši psychiku, ale mohou mít také vliv na sexuální život s partnerem. Jak odbourat strach a svěřit se s nepříjemnými pocity?
Osobní intimita je citlivé, niterné téma, při kterém člověk přirozeně cítí stud a nejistotu. I mezi partnery v této oblasti existují tajemství. V ordinaci se často setkávám s lidmi, kteří nedokážou komunikovat ani své zdravotní problémy v této oblasti. Zvláště muži jen stěží dokážou mluvit o svých intimních či sexuálních problémech. Raději se tváří, že ztratili zájem o sex, že jsou unavení, „staří“, vystresovaní apod. Ženy pak často vidí příčinu jejich jednání na své straně. Myslí si, že nejsou dostatečně atraktivní, podezírají muže z nevěry, jsou nejisté, podrážděné a problémy v sexu nakonec přinesou i problémy ve vztazích. Každá situace má své řešení, to nejednoduší v tomto případě je nazvat problém. Krátkou oznamovací větou vysvětlit situaci. Člověku se psychicky uleví, ze vztahu se vytratí napětí, a podpora partnera posílí při řešení problému.

Muži se obecně zdráhají přiznat, že jim něco není příjemné nebo je něco bolí. Jak se zachovat, když hemoroidy trápí mého partnera, který problém nechce řešit, ale je to viditelné?
Ve své ordinaci se setkávám s muži, kteří své intimní záležitosti nechtějí komunikovat nejen s nejbližším člověkem (partnerkou), ale v případě i zřejmých (viditelných) potíží se zdráhají komunikovat i s lékařem. Není neobvyklé, že muži odkládají návštěvu u lékaře, připravují se na rozhovor, který následně neuskuteční apod. V ordinaci se lékaři občas setkávají i se ženami, které přivedou svého muže, a sdělí jeho problém za něj. Stud, obavy z ponížení v rámci samotného vyšetření spojeného s odhalením, polohou, způsobem prohlídky, mužům brání v aktivním řešení zdravotního problému. Nic z toho však není na místě, jde o zdraví muže. Pomoc při komunikaci o intimních problémech může jasné, srozumitelné a krátké sdělení podstaty věci bez jakýchkoliv vycpávkových slov např.: „Mám problém s hemeroidy.“ Bolí mě konečník a ...“. Sdělení, které jde rovnou k věci je pro muže nejsnazší formou a okamžitě snižuje jeho napětí a stres se situací spojený.
Doporučení pro muže při komunikaci s partnerkou i lékařem tedy zní: „Oznamovací větou sdělte problém, požádejte o radu či mluvte o jeho řešení.“
Doporučení pro ženy partnerky mužů: „Oznamovací větou sdělte problém, navrhněte konkrétní řešení (termín návštěvy lékaře) a podpořte muže při její realizaci. Nezapomeňte na slib a realizaci odměny po vyšetření (např. dobrý oběd apod.)“

Více informací si můžete zjistit na stránce www.konectabu.cz.

Reklama