Pokud nemáte rádi klasické zámecké prohlídky, které jsou pro vás někdy lehce nudné, máme pro vás tip. V manýristickém zámečku nedaleko Salzburku se spíš připravte na dobrodružství a zábavu. A pořádnou spršku. Vodní živel na vás bude útočit ze všech stran.

Malebné letní sídlo, které nechal postavit v roce 1612 zámožný arcibiskup Markus Sittikus, najdete kousek od rakouského skvostu – města Salcburku. Zámeček postavený v italském stylu sloužil arcibiskupům pro pobavení a odpočinek a traduje se, že zakladatel letohrádku zde ani jednou nepřespal. Za to zde vyvedl aprílem mnoho svých hostů.

Hellbrunn

Jedinečnost tohoto sídla a přilehlého parku jsou vodní fontány, mlýnky a skryté trysky, které vás postříkají během každé možné příležitosti. Průvodci vám prohlídku „zpříjemní“ na každém kroku a moc vás šetřit nebudou. Náhradní oblečení je víc než doporučené a taky jistý nadhled a dobrá nálada. Děti zdejší vodní hrátky budou (nejen) v létě rozhodně milovat!

fontana

Zámek, přilehlou zahradu a park si můžete prohlédnout ve dne a v létě dokonce i v noci, kdy je vše nasvícené až přechází zrak. Prohlídka vás zavede i do umělých jeskyň a skalních zákoutí, která ožívají figurkami a loutkami poháněných vodou. Uvidíte levitující předměty v proudech vody i obrovské loutkové divadlo, kde účinkuje dvoustovka dřevěných postaviček představující život v barokním městečku, figurky jsou poháněny opět vodou. Zdejší raritou je, že všechny tyto důmyslné strojky a hejbadla jsou původní a moderní technika jim nesahá ani po paty.

zámek inetriér

Pokud zavítáte i do zámečku, těšte se na jeho historii, obrazy, mobiliář i životopisná data jeho zakladatele. Prohlídka je velmi příjemně a moderně podaná.

zámek

Tip redakce: Jeďte na kole

Hellbrunn je v podstatě předměstí slavného města Salcburk a je vzdálen jen asi tři kilometry. Na výlet si můžete půjčit kolo a projet se po cyklostezce a krásnou alejí až k letohrádku. Nebo jednu cestu podniknout lodí, pokud to splavnost dovolí.  

kolo

Kde letohrádek najdete?

logo SalzburkFürstenweg 37
5020 Salzburg

Otevřeno:

denně od 24. března do 1. listopadu 2016

  • Březen, duben, říjen 9:00-16:30
  • květen, červen, červenec 9:00-17:30
  • srpen, září 9:00-18:00
  • Večerní prohlídky 19:00-21:00

Více informací najdete na: www.salzburg.info/cs nebo www.kamkam.eu.

Foto: autorka a Tourismus Salzburg

Čtěte také:

Reklama