Příběh druhého dílu Hellboye je jednoduchý. Na první pohled se zdá, že autoři si vybrali jako inspiraci Pána prstenů a zasadili ji do modernějších kulis. Koruna, která ovládá smrtící Zlatou armádu, je rozdělena na tři části a úkolem pro hlavního záporňáka je ji spojit (takže podle hesla: Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže...). Až bude mít princ Nuada (tak se jmenuje náš hlavní záporný hrdina) korunu pěkně pohromadě, ovládne Zlatou armádu a s její pomocí celou Zemi.

Možná to bude znít jako čecháčkovství nejhrubšího zrna, ale Hellboyovi dvojce chybí Karel Roden. Nenamítáme nic proti zběsilé akci, kterou scénárista a režisér v jedné osobě Guillermo del Toro ve snímku rozpoutal, ale...

...ale hlavní záporňák, princ Nuada, nemá chrisma, na které jsme si zvykli u Karla Rodena v předchozím dílu. Ne že by byl jeho představitel Luke Goss špatný herec, ale Roden to prostě není. Ovšem takováhle námitka je v našich vodách víc než očekávatelná, a asi není ani příliš objektivní. Z charismatického a osudově patetického Čecha přesedlali tvůrci na záhadného a dynamikou posedlého Brita, proč ne. Hlavní záporná postava prošla charakterovou změnou, namísto psychologického hráče tu máme osudového bojovníka.

...ale jsou dramaturgické chyby, které by si člověk del Torova formátu neměl nechat proklouznout mezi prsty. Jako příklad uveďme, že se na začátku filmu mluví o supr tajné organizaci, tedy o Úřadu pro paranormální výzkum a obranu, která Hellboye zaměstnává. Tajnost tohoto sdružení je ještě podtrhována výčitkami agenta, který po Hellboyovi „zametá stopy“, což stojí nemalé peníze. A najednou bum, vše je po jedné akci odhaleno a nic se už neřeší – Hellboy se vesele prochází po ulici, baví se s běžnými lidmi... To je trochu smutné.

...ale na druhou stranu nelze druhému dílu Hellboye upřít vtip. Místy trochu vynucený a prvoplánový, jako například v písni „Jsi nejhezčí obluda, co znám“, místy nečekaně komický, když se nám hlavní hrdina ztříská jak zákon káže a společně s čerstvě zamilovaným žabomužem Abem diskutuje o ženských. U obyčejných lidí by působil dialog až trapně, ale v ústech dvou nelidských stvůr zní překvapivě odlehčeně, a to dokonce tak, že i kino plné kritických novinářů propadlo bujarému smíchu.

 

Summa summarum, ke kladům filmu patří akce a množství nestvůr, kterých je opravdu, opravdu, opravdu hodně, charisma kladných postav (Hellboy je se svými hláškami prostě k zulíbání) a samozřejmě krásní mnozí efektové, což ale dnes u hollywoodské akční produkce zas až tolik nepřekvapí. Líbil se nám i nápad, který si del Toro vypůjčil z počítačových her, kdy úvodní legendu představuje pomocí animovaných postaviček připomínajících hrdiny filmu.

Vadily nám zjevné dramaturgické chyby (a že jich bylo), které ale běžnému divákovi dojdou asi až na druhé nebo třetí podívání, a absence hloubky příběhu, která byla dopředu avizována, ale nám se ji nějak nepodařilo odhalit, až na mírnou oduševnělost hádek mezi Hellboyem a Liz, kteří jsou již manželi a procházejí si v průběhu filmu krizí.

Náš verdikt? Jděte, určitě se pobavíte! Jste-li

 ale fanoušci fantasy žánru, připravte se na hromady žánrových klišé. Jste-li filmoví fajnšmekři, zklame vás děravý scénář. Jste-li fanoušci Karla Rodena, budete si chvíli zvykat na hlavního záporňáka.

Film Hellboy II: Zlatá armáda má premiéru 4. září 2008.

Informace o filmu:
Stránky filmu najdete ZDE!

USA – 2008; UIP/Universal
Scénář:
Guillermo del Toro
Režie: Guillermo del Toro
Kamera: John Toll
Hrají: Ron Perlman, Selma Blair, Doug Jones, John Hurt, Luke Goss, Anna Walton

Žánr: akční
doporučená přístupnost 12 let
barevný, české titulky, 120 min

Reklama