slunce

Prosluněných dnů nad naším územím začalo přibývat a možná i vy se těšíte, až shodíte všechny přebytečné svršky a necháte se zahřívat slunečními paprsky. O působení slunečního záření se stále častěji mluví spíše v negativním smyslu. Nadměrné vystavení škodlivému UV záření způsobuje předčasné stárnutí pleti, zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže a hovoří se i o špatném vlivu na oční sítnici. Čím dál více zapomínáme, že životodárné slunce je ale v mnohém našemu zdraví prospěšné.

Nic nového pod sluncem

Sluneční terapie je v odborných kruzích známá pod názvem helioterapie. A její historie je poměrně dlouhá. Sluneční záření využívali pro léčebné účely již staří Egypťané, ale zabýval se jím také Hippokratés. Řečtí, římští i arabští lékaři věděli, že světlo hraje (nejen) při hojení důležitou roli. A přestože nedokázali přesně určit princip, na kterém vše funguje, považovali sluneční terapii jako obecnou metodu léčby.

O mnoho let později, na počátku 20. století, byla dánskému lékaři Nielsu Ryberg Finsenovi udělena Nobelova cena za jeho práci v oboru světelné terapie. Podařilo se mu úspěšně zkonstruovat přístroj, který vyzařoval světlo podobné vlnové délky jako slunce a díky němuž dokázal úspěšně vyléčit znetvořující formu tuberkulózy kůže.

Jak to funguje?

Nejen rostliny, ale i lidé a zvířata potřebují k životu sluneční světlo. Lidský organismus světlo přeměňuje na elektrochemickou energii potřebnou pro podporu našeho metabolismu a endokrinního systému. Sluneční záření povzbuzuje metabolismus a posiluje imunitní systém – až na několik dnů po vystavení slunci se zvyšuje aktivita bílých krvinek. Produkuje se látka interferon, která má schopnost zastavit množení virů a je i účinným lékem proti několika typům rakoviny - karcinomu, sarkomu a leukémii. Z paprsků čerpáme vitamin D, který je nezbytný pro růst a zdraví našich kostí. Pro získání minimální potřebné dávky tohoto vitaminu postačí 10-15 minut slunění denně. Slunce pro nás nejcennějším zdrojem energie.

slunce

Když na nás dopadne sluneční světlo, spustí se celá řada rozličných procesů.  Kůže se zahřívá, cévy se rozšiřují, čímž se zlepší jejich průchodnost. Lepší prokrvení se pak pozitivně odrazí na paměti a uleví se i těm, které trápí studené ruce a nohy nebo naopak vysoký krevní tlak. Snižuje se riziko kardiovaskulárních chorob. Právě prokrvení i těch nejmenších cév přináší lepší hojivost. Za pomoci slunečního záření můžeme léčit nejen poranění kůže, ale i kožní problémy, jako jsou vředy, akné, plísně a infekce. Sluneční světlo zabíjí některé bakterie. Po třech dnech vystavení slunci může dojít k vyléčení otravy krve. Sluncem se v minulosti úspěšně léčily i smrtelné streptokokové infekce, dětské infekce, astma, zápal plic nebo příušnice.

Další z pozitivních účinků je stabilizace hladiny krevního cukru a snižování hladiny cholesterolu, díky kterému červené krvinky lépe přenášejí kyslík. To prospívá pacientům s dušností, astmatem či chronickou únavou. Po dvouhodinovém opalování se prý může hladina cholesterolu snížit až o 13 procent. Kromě toho slunce snižuje stres a tlumí bolest.

Přínos pro budoucí matky

Výzkum vědců z univerzity v Bristolu prokázal, že děti, jejichž matky se v těhotenství vystavovaly slunečním paprskům, jsou vyšší v průměru o půl centimetru a mají silnější kosti než děti, jejichž matky se sluníčku vyhýbaly. Tento efekt vědci přisuzují dávkám vitaminu D, který lidské tělo produkuje po vystavení slunečnímu záření. 

Rodičkám s nedostatkem vitaminu D navíc hrozí vyšší riziko, že budou muset rodit císařským řezem. „Ženy s deficitem vitaminu D v době porodu mají téměř čtyřikrát větší pravděpodobnost, že porodí císařským řezem, než ženy, které ho mají dostatek,“ uvedl profesor Michael Holic, autor vědecké studie, jež byla publikovaná v časopise The Journal of Clinical Endokrinology and Metabolism. „Možná by se lidé neměli slunce tolik bát. V poslední době se hodně mluví o rakovině kůže, ale lidé by neměli kvůli pár minutám na slunci nijak panikařit,“ prohlásil mluvčí bristolského týmu.

slunce

Jak se správně slunit?

Chcete-li čerpat blahodárné účinky helioterapie, musíte se řídit určitými pravidly. Chraňte se před úpalem a úžehem. Před sluněním je vhodné se osprchovat. Pro začátek stačí dodržovat intervaly 10 až 20 minut na slunci a pak zase zpátky do stínu. V letních měsících pokud možno na sluce nevycházejte vůbec mezi 10-15 hodinou.

Své oči vždy chraňte slunečními brýlemi s UV filtrem. Pokožku bychom měli potírat ochrannými krémy. Objevují se i tvrzení, že oleje a krémy se vlivem slunečního záření mění na látky podporující vznik rakoviny. Drtivá většina kožních lékařů se však shoduje, že právě použitím krémů s ochranným faktorem vyšším než šest se chráníte před hrozícím rizikem vzniku rakoviny kůže.

Opalujete se? Myslíte, že vám sluníčko prospívá, nebo spíše škodí?