Když se o někom řekne, že je renesanční člověk, má se na mysli, že je všestranný a vyzná se snad ve všech oborech lidského konání. Přesně takový, jako byl renesanční malíř, sochař, vynálezce a vizionář Leonardo da Vinci.

leonardo

leonardoCo má Leonardo společného s rubrikou cestování? Víc než si myslíte. Právě proto, že to byl renesanční člověk se vším všudy, v renesanci žil a tvořil, ale díky jeho fantastickým vynálezům se  lidstvo „posunulo“ rychleji dopředu. A možná se jeho vize staly předobrazem mnoha dopravních prostředků, které dnes „brázdí“ silnice, nebe i vodu.

Jak jsem k Leonardovi přišla? Úplnou náhodou. Šla jsme Mosteckou ulicí a podívala jsem se vzhůru do oken. Zaujal mě nádherný bohatě malovaný trámový strop a pod ním obrovská plátěná křídla. Snad ne „Tleskačovo létající kolo“?

Že to není byt zarytého fanouška Rychlých šípů, ale výstava Leonardových vynálezů, prozradila jen skromná tabulka u vchodových dveří.

 

No to je úžasné, kdysi jsem měla o nich knihu, ale netušila jsem, že je někdo podle jeho náčrtků a skic zrealizoval a vytvořil z nich zajímavou expozici. Takže vás alespoň touto cestou zvu na výlet do doby, kdy  se o nějakých bicyklech, neřku-li letadlech mohlo jen zdát.

Najdete tam například předchůdce kola, helikoptéry, rogala, ale i různých válečných strojů, včetně obrněného vozidla. Některé jsou v „životní“ velikosti, jiné v dokonalých maketách.

leonardo

leonardo

Schválně, jestli uhodnete, co je tohle.

leonardoMohla by to být kukla pro motoristy, ochranná maska při morové epidemii, nebo předchůdce skafandru.

Poslední možnost je samozřejmě správně. Jde o model primitivního potápěčského úboru, který možná vzbuzuje hrůzu, možná úsměv, ale v každém případě svědčí o Leonardově širokém záběru a fantazii.

Výstava „samohybů“ se bude líbit především mužským členům vaší rodiny, ale možná i vy budete žasnout nad důmyslnými věcičkami, které mistr Leonardo dokázal vymyslet.

Jak to všechno jen mohl stihnout?

Pokud vás výstava zajímá a nevíte, kde je v Praze Mostecká ulice, tak si klikněte na mapu

 

 

 

Reklama