Krásný den.

Při dnešním chladnějším počasí je velmi příjemné zavzpomínat na chvíle strávené u vody. Já osobně vodu miluju a nevyhýbám se jí v jakékoliv podobě. Nevadí mi ani ochlorovaná koupaliště ani ne příliš křišťálová jezera a rybníky. Naopak po cachtání v "jezírku" vedle královéhradeckého letiště u příležitosti pobytu na hudebním festivalu, jsem došla k názoru, že už můžu vlézt prakticky kamkoliv.

Nejraději vzpomínám na rybník, kam jsme chodili jako děti. Nachází se kousek od UH poblíž obce Babice. K jeho dosažení bylo třeba přijet autem, ověšet se dekami, lehátky, křidýlky, židličkami, svačinami a lahvemi a vyrazit pěšky okolo vodní plochy. Na konci této pouti se vyloupla nádherná písčitá pláž, kterou jsem do té doby jinde neviděla. Na vrbě zavěšená houpačka, ze které ti odvážnější skákali do vody. Za absolutního krále byl považován ten, kdo doplaval na malinkatý ostrůvek uprostřed vody a odtud hrdě mával ostatním. Vytáhnout nás tehdy z vody a odvláčet domů byl nadlidský úkol. I v zimě zde bylo nádherně a byl zde nejhladší led v širokém dalekém okolí.

Dál mě vzpomínky vedou k přehradě Smraďavka. Poblíž obce Buchlovice kousek od areálu sirnatých lázní Leopoldov. Sem jsme jezdili do rekreačního areálu, který vlastnil podnik mého otce. K vodě to byla taky pěkná "štreka", ale všichni jsme si tam krásně užili. Voda nebyla hluboká, tak se nás rodiče nebáli pouštět daleko od břehu. Taťka spokojeně nahazoval udice a my jsme blbli ve vodě a vesele se mu motali do vlasců. Večer jsme chodili popíjet smradlavou, ale léčivou vodu z místního pramínku.

Když jsme byli větší, začali jsme vyrážet za koupáním sami, většinou na kole. Nejblíž jsme to měli na "štěrkáč" v Otrokovicích, na jehož dně prý leží utopený bagr. V rekreačním středisku Pahrbek u Napajedel bylo vždycky co dělat. Na písečné pláži se skvěle válelo a když přišla nuda, vyrazili jsme na rozlehlé hřiště s průlezkami, na motokáry, nebo na minigolf. Rybník v Ostrožské Nové Vsi zas disponoval krásně čistou vodou a spousty míst, kde bylo soukromí. Na přehradě v Osvětimanech se zas krásně jezdilo na nafukovacím člunu.

Naposledy jsem vyrazila za vodou tento víkend. Po 16-ti km na inlajnech jsme se cestou zpátky stavili na štěrkáči u Veselí nad Moravou. Měl by to být nějaký zdroj vody a dlouho zde byl zákaz koupání. Dnes se tam však koupe normálně. Přístup byl dost dobrodružný a moje autíčko si na památku odneslo hluboký šrám v laku odpředu až dozadu. Krásná azurově modrá a nádherně teplá voda nakonec byla dostatečnou odměnou za předchozí úskalí.

Heligona

Pozn. red.: text nebyl redakčně upraven.

Heligono, to bylo tak dojemně napsané, že jsem se při tom rozněžnila nad svým dětstvím a koupáním a prázdninami a letními tábory... Moc děkujeme za mnoho zajímavých tipů. Simona

Kde se nejraději koupete vy, milé čtenářky? Pište, pro tři z vás zde čekají tři hezké dárky.

eozt

Naše adresa:

redakce@zena-in.cz

Reklama