Vskutku čtivý příspěvek poslala čtenářka Heligona: Krásný den všem ženám - in. Moje první veřejné vystoupení se mělo konat už ve školce. Děti z celého okresu poctivě cvičily sestavu s plavacími kruhy na písničku Večerníček.

Kruhy létaly vzduchem a končily většinou na zemi. Zachycení dítětem, soustředícím se spíše na halekání "Dříve než nám klesnou víčka", se uskutečnilo velmi zřídka. Po nějaké době nacvičování nás přišel zkontrolovat nějaký vyšší úředník a prohlásil, že my teda rozhodně vystupovat nebudeme. Asi byly jiné školky šikovnější. Tuto sestavičku jsem si střihla o pár let později na vystoupení se sokolem.

Tím se dostávám k těm už uskutečněným vystoupením a to sokolským. Vystoupení pro rodiče a přátele i vánoční besídky jsem si neskutečně užívala. Vše vyvrcholilo sokolským sletem v Praze.

Několik měsíců jsme nacvičovali předepsanou sestavu mladších žákyň. Mám pocit, že v tom zase figurovaly ty plavací kruhy, hudbou si už nejsem jistá. Vyfasovaly jsme krásné zelené šatičky i s kalhotkami. Na prsa nám maminky přišily znaky Sokola. V Praze bylo všechno obrovské a Strahovský stadion mi připadal úplně neskutečný. Při několikaminutovém nástupu tisíců cvičenek to vypadalo, jako když se rozlévá řeka do moře. Pak se to naše krásné mládí rozpohybovalo do rytmu hudby a za pár chvil bylo po všem. Kruh mi tehdy vyklouzl z ruky jen jednou a letecké záběry této akce byly prostě famózní. Choreograf se tehdy vytáhl.

Další rok jsme se s holkama přihlásily do tanečního kroužku. Vystoupení byla jen pro rodiče a přátele, v hlavě mi utkvěla pouze písnička "Šijeme vrecka, šijeme" a základní přeskok z nohy na nohu. Zájemcům klidně předvedu, jen zpívat nebudu :-)

Celou základku jsem chodila do LŠU na výuku hry na harmoniku. O slzách v měchu jsem už psala, dnes zavzpomínám na soutěžní klání. Nějaké velké boje se nekonaly, v naší kategorii jsme byli dva. Já a ještě nějaký kluk o pár let mladší. Na soutěži, která mi zůstala v paměti, jsem ho rozdrtila solidní interpretací skladby Mašinka. Podobnost s tou od Maxim Turbulenc nebyla veškerá žádná.

Koncerty a vystoupení se konaly jen v rámci školy v zrcadlovém sále. Tuším, že byly jednou za rok nebo za dva. Všichni se na to vždycky vyparádili, vyoblékali a načesali. Já jsem opakovaně, tvrdošíjně a pořád stejně chybně oblékala na vystoupení sukně. Kdo zná posed harmonikářky a ví, že s každým otočením měchu se nástroj nadzvedne, určitě tuší, jaký pohled se v pravidelných intervalech naskýtal divákům. Ano, i já jsem to z pódia mohla pozorovat v zrcadlech okolo celého sálu. jUčitelka z lidušky mi dohodila členství v dětském folklórním souboru, jako doprovod. To už byly doby trémy nebo nervozity dávno pryč. Nějaká ta chybka mě nikdy nerozhodila a děti mě většinou solidně přeřvaly.

Nejzajímavější okamžiky z těchto vystoupení? Můj pozdní příjezd na vystoupení způsobil, že děti začaly bez hudby. Když jsem se nenápadně protáhla na místo a uhodila do kláves, děcka to tak zmátlo, že málem ukončila vystoupení. Ve Zlínském zámku pro nás vyhradili tak malou místnost, že jsme se tam s bídou vešli my, natož ještě nějací diváci.

V tom mumraji se mi jedna z holčiček připletla do kláves a  vlňákem zahákovaným za jednu bílou odešla i s ní. Další píseň byla bez doprovodu, já jsem rozmontovávala, narovnávala a šroubovala. Při dalším vystoupení se mi zamotal krejzlík (takový ten zdobený límec) do nějakého šroubečku a já se málem oběsila.

Jezdili jsme i do zahraničí, konkrétně k Rakušákům. Ti nám stloukli z prken tak malinké pódium, že jeden rok nám několik dětí popadalo a další jsme raději všichni doprovázející stáli nebo seděli vedle pódia.

Dnes už nevystupuji, ale pořád se odhodlávám vytáhnout ten můj nástroj z kufru a zabrnkat něco aspoň pro potěchu. Sice by to byly maximálně dvě písničky, ale aspoň něco. Přikládám foto z vystoupení ve Zlíně.

Heligona.

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.


Jezismajlá Ty jsi rozkošná! :) A vůbec celý příspěvek se moc pěkně čte. Opravdu hezké – díky! Míša

Dnešní téma je o veřejných vystoupeních. Pište na redakce@zena-in.cz o vašich amatérských veřejných vystoupeních a úspěšnosti na nich. Nebo se vyjádřete k názorům našeho senátu na Superstar, či X Faktor.

Dnes ještě nebude chybět Chcípák a Borec, soutěž a cena pro příspěvek.pro příspěvek.

Reklama