Kdo je nejvýraznější osobností českých dějin pro naši čtenářku, druhou Helenku? To se dozvíte v následujícím příspěvku. Možná budete překvapeny :)

Já si myslím, že nejvýraznější osobností našich dějin byl kat Mydlář.

A makal na tom hned na dvou úrovních.

No, ta první je asi všem jasná hned ze sedmadvaceti důvodů. Pravda, srazil v ten den několik moudrých hlav, které nás mohly na poli vědeckém či politickém v mnohém posunout. Ale k jeho cti nutno podotknout, že dobu temna tím neodstartoval, jen ztvrdil. Tenkrát bylo holt vošajstlich reptat proti Vídni. Naopak umožnil lidem jako byl Valdštejn naplno rozvinout schopnost politikaření. Je to jedna ze stěžejních novodobých vlastností horní vrstvy našeho národa. Aha...kde bysme byli bez Mydláře? Namydleni.

Ta druhá úroveň spočívá v jeho symboličnosti. Kterým heslem je vyjadřován markantní rys našeho národa? Přeci: zlaté české ručičky.

On byl ten, který se vlastní pílí a šikovností vypracoval mezi nejlepší, na kata Starého města pražského. On je historickou ikonou zlatých českých ručiček a řemesla, které má zlaté dno a vůbec všech těch zlatnických přirovnání řemeslné zručnosti našeho národa.

Jen si vemte: persona non grata, štítili se ho i žebráci, dotknout se kata znamenalo padnout na jeho úroveň a níž a přesto vykonával své řemeslo s hrdostí, precizností, vytrvalostí a puncem kvality. Meč předal čestně v okamžiku, kdy mu začaly docházet síly. I přesto mohl odejít s klidem v duši, protože v duchu všech svých zásad vychoval i svého nástupce.

Být to na mě, je patronem našich řemeslníků právě on.  A myslím, že pokud budeme přistupovat k práci jako Mydlář ke špalku, bude naše země vzkvétat. A hrdost, ta půjde hnedka za květenou sama a ráda.

Helenka :)

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

______________________

No, Helenko, přiznám se, že ani nevím co dodat :) Ale je fakt, že bez kata Mydláře jsme byli častokrát namydleni
Děkuji za originální názor a přeji pěkný májový den
Saša

Téma dnešního dne 9. května:
Na co jste v historii naší země hrdé?

(anebo nejste)

Vaše články budou jistě silná káva – a tu ode mě i dostanete. Mám ji už připravenou tady na stole.
Jde o dárkové balení Douwe Egbert

kava

Pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Reklama