Pomalu, ale jistě se blíží konec školního roku. Hurááá, křičí řada dětí a těší se na prázdniny. Helenka pláče, je v devítce, je zamilovaná a možná HO už nikdy neuvidí.

Školní lásky, kdo by je neznal

Skoro každá z nás byla zamilovaná do nějakého svého spolužáka, byť jen platonicky. A pokud byla láska opětovaná, o to horší pak bylo loučení na každém konci školního roku.

Helenka za pár dnů končí devítku, se slzami v očích. Ne proto, že by propadla zpátky do osmičky, nebo že by se snad netěšila na nadcházející prázdniny, ale proto, že už zřejmě nikdy neuvidí svého spolužáka Viléma. Po celých osm let se vnímali „pouze“ jako spolužáci, a jak to bývá, odděleně stála skupinka holek, skupinka kluků.

Na začátku osmé třídy měnila paní učitelka zasedací pořádek a Viléma posadila za Helenku. Začal ji škádlit, tahal ji za její krásné husté vlasy, žadonil po ní svačiny i taháky. Helenka ho začala vnímat více než ostatní, a protože jsou holky obecně vzato rozumově o čtyři roky napřed, byla to ona, kdo dal podnět k prvnímu „mimoškolnímu“ setkání. Sešli se na hřišti za školou, padla první opravdová pusa, vykouřila se první společná cigareta.

Ke konci osmičky už je spolužáci začali brát jako pár a v devítce se ti dva od sebe nehnuli téměř na krok. Ale poslední školní rok povinné školní docházky jako by byl o hodně rychlejší než ty předchozí. Pomalu končí. Helenka si podala přihlášku na střední školu v místě bydliště, Vilém má našlápnuto na odborné učiliště ve městě vzdáleném 150 kilometrů. Čím více se blíží konec školního roku, tím je Helenka smutnější.  

Je to ale krásný smutek, smutek prvních školních lásek, které v mysli nikdy neskončí.

Psycholožka PhDr. Zuzana Malíková

„Školní lásky patří k těm nejkrásnějším, ale také k těm nejkratším. Kdo ví, možná to Helence a Vilémovi vydrží, je spousta lásek, které přestály čas. Spíš je ale rozdělí vzdálenost, která mezi nimi nastane, a každý se v životě vydá svou vlastní cestou. Jedno jim však zůstane, vzpomínka na krásná školní léta, která se každoročně, zejména v měsíci červnu, dostaví.“

Pamatujete si na svoji školní lásku?

Reklama