Čtenářku Helenku, která už opravdu dlouho nic nenapsala, dnešní téma natolik zaujalo, že usedla ke klávesnici a prostřednictvím příspěvku se vyjádřila, nejen komu a za co by Nobelovu cenu navrhla, ale také jako jinou by ještě vymyslela.

Dobrý den, děkuji redakci za krásné téma
Dlouho jsem nic nenapsala, ale toto téma se mně opravdu moc líbí.

Je moc lidí, kterým bych udělila Nobelovu cenu. V naší zemi máme už v historii chytré lidi a vzdělané lidi, kteří toho hodně dokázali a kdybychom trochu víc zapátrali, řada světových špiček má české kořeny.

Ve výčtu Nobelových cen mi však jedna cena chybí, a to Nobelova cena za statečnost. Možná je blízká Nobelově ceně míru, ale kdyby byla jen za statečnost dala bych ji in memoriam ženě, doktorce Miladě Horákové, která byla za války vězněna v koncentračních táborech a nakonec ji čekal „po osvobození“ koncentrák nejhorší. Včetně smrti oběšením.

Druhou Nobelovu cenu za statečnost bych dala číhošťskému faráři Josefu Toufarovi, který byl také umučen komunisty, a to jen proto, že řekl, co viděl. Pohyblivý kříž na oltáři. I kdyby to nebyla pravda, za to si přece člověk hned nezaslouží smrt. Procesy v padesátých letech, mučení a smrt lidí, to nikdy nepochopím. Ale já vím, to by těch Nobelovek muselo být hodně a trochu by asi ztratily pravý smysl a význam a dostali se někam úplně jinam.

Tak Nobelovu cenu za statečnost necháme být, ale rozhodně bych udělila ještě jednu Nobelovu cenu, a to za literaturu. Protože nám redakce dovolila pohrát si s fantazií a vrátit se do historie, tak bych moc chtěla, aby „vstala z mrtvých“ a pro Nobelovu cenu za literaturu si přišla spisovatelka Božena Němcová. A k tomu bych ji stejně přidala i tu cenu za statečnost, že dokázala ženám zvednout hlavu.

Helenka

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

___________________________

A víte, že když jsem to téma dávala do kupy, taky mě napadla Božena Němcová?
Helenko, moc děkuji, že jste napsala, jsem ráda, že jste dala o sobě zase vědět a piště častěji. Vaše příspěvky se mi moc líbí – a Nobelova cena za statečnost? Zajímavý myšlenka. :)
Krásný den
Saša

Téma dnešního dne: Komu byste udělily Nobelovu cenu?

  • Jako první bod můžete rovnou napsat, zda jste také pro udělení Nobelovy ceny míru siru Nicholasu Wintonovi. (ráda vaše hlasy přidám k petici)
  • A pak už pište, pokud byste měly tu moc a šel i vrátit čas, koho byste vy samy navrhly.
    A důvod, proč právě tohoto člověka.
  • Může to být muž i žena, žijící i nežijící, český i zahraniční.
  • A byť se Nobelova cena uděluje „teprve“ od roku 1901, pro zpestření tématu můžete klidně navrhnout i osobnosti, které se narodili před tímto datem, v dávnější historii.
    Představte si, že „vstali z mrtvých“, a dodatečně si pro Nobelovu cenu přišli.

Jsem zvědavá, jak se zhostíte tohoto nelehkého, ale krásného, společenského tématu. Upřímně se těším.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Odměněny budou tentokrát dvě pisatelky.
Jedna obdrží svazek knih: Biografii: František Ferdinand, detektivní příběhy: Krev na kapradí a pro odlehčení: Křížovky

knihy

Druhá pisatelka vyhraje DVD Všichni moji blízcí

dvd

Reklama