Příspěvek od čtenářky Helenky mě dojal až k slzám. Je vzpomínkou na její krásné dětství u dědečka a babičky, vzpomínkou na časy, kdy se k sobě lidé chovali přátelsky a vlídně a kdy pro ně bylo dodržování tradic samozřejmostí.

Dnešní téma ve mně vyvolalo vzpomínku na dětství. Je to už tak dávno. Děda s babičkou dávno spí pod bílou peřinou a já můžu jen vzpomínat. Bydleli na samotě, kolem dokola nic, nejbližší vesnice vzdálena dva kilometry. Po celý život se od sebe nehnuly, a když babička zemřela, děda zemřel půl roku po ní, doslova žalem. Ale o tom jsem psát nechtěla, chtěla jsem vzpomenout na Tři krále.

Rodiče se o mě a mého bratra nikdy moc nestarali, a tak jsme Vánoce trávili právě u dědečka a babičky. Zůstávali jsme tam až do Třech králů, častokrát i když už byla škola. Rodiče vždycky nějakou omluvenku vymysleli, hlavně, že děcka byly z domu.

Dědeček s babičkou tradice velmi dodržovali. Tak jako jsme se na Vánoce modlili, zpívali koledy, šli dva kilometry pěšky na půlnoční, tak jsme dodržovali také Slavnost Zjevení Páně a Tři krále.

Babička vytáhla z prádelníku staré prostěradlo a ušila nám královské oblečení. Nezapomněla ani na entlovací krajku zespodu. Dědeček zase vyrobil koruny. Uměl krásně malovat a tak na ně nakreslil různé obrázky, skoro se podobající korunovačním klenotům.

Vzali jsme si malý košíček od brambor a mohli vyrazit do vesnice. Nejprve za farářem, který nám dal v kostele posvěcenou křídu a potom po vsi.

Byl ale jeden malý problém, byli jsme s bratrem jen dva. Děti z vesnice k nám moc nechodili, rodiče se bály je pouštět samy takovou dálku, tak nebylo kdy se domluvit. Náš dědeček se nebál, říkával, že chůze je zdravá a také, v té době nehrozilo nebezpečí v podobě zlých lidí. Kolikrát jsme ty dva kilometry šlapali, ať už sami s bratrem, nebo s dědečkem a babičkou a nikdy se nám nic nestalo, nanejvýš na nás vyběhl nějaký opuštěný pes.

A tak jsme mnoho let chodili s bratrem místo tří králů jenom dva. Bratr byl vždycky ten umouněný od sazí. Lidi ze vsi už nás znali a smály se: ááá, třetí se opil, někde se ztratil. Vždycky jsme přinesly domů plný košíček dárků, jako ocenění za to, že nám ta cesta dlouhá dva kilometry, za to požehnání domů dole ve vsi, stála. To se prominulo i to, že se třetí král někde ztratil. :)

Přeji vám ženy-in krásné zakončení Vánoc a nezapomínejme na naše tradice, vždyť to je to, co nám ve světě závidí.

Helenka

pozn. red. Text nebyl redakčně upraven

____________

Helenko, Vy píšete málo, ale když už něco pošlete, je to tak krásné, že tady nad tím chvíli sedím a představuji si to. Je to jako pohádka.
Děkuji za tento milý příběh, který by se mohl promítat v předvečer Tříkrálový:).
Saša

Téma dnešního dne 6. ledna 2012: Tři králové

  • Udržuje se ve vašem městě nebo vesnici tradice Tří králů?
  • Měly jste už někdy na vašich dveřích nápis K † M † B ?
  • Líbí se vám tato tradice?
  • Věděly jste, co vlastně přesně značí?
  • Setkáváte se dnes spíše s tradiční podobou charitativních organizací?
  • Nebo s různými falešnými lidmi, kteří se Třemi králi štítí?
  • Nebo přijdou i ti, kteří znají pravý smysl této tradice?   
  • Odstrojujete dnes s koncem křesťanských Vánoc vánoční stromeček?

Vše o dnešním dnu - Tři králové - pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz
Můžete přikládat i fotografie

Jednu z pisatelek odměním pěkným dárkem, a to dvěma vstupenkami na výstavu Pražské módní salony 1900-1940, která probíhá v pražském uměleckoprůmyslovém muzeu a potrvá až do 29. dubna 2012.

vstup

Reklama