Helena měla od mládí problém s křečovými žilami, naštěstí jen na jedné noze. Byla již před patnácti lety na operaci, kdy jí žíly na levé noze chirurgicky odstranili. Problémy se ale časem vrátily, poslední rok pociťovala bolesti, pnutí, otoky, celkový stav byl velmi nepříjemný. Navíc i vystouplé žíly na noze byly nehezké. Bylo na čase problém řešit.

Proto vyhledala pomoc primáře pražské Žilní kliniky MUDr. Otu Schütze, který se na křečové žíly specializuje a ten jínavrhl úplně novou operační metodu, a to lepením.

MUDr. Ota Schütz

Primář pražské Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz

S panem primářem dlouhodobě spolupracujeme a zajímají nás pokrokové novinky v oblasti řešení problémů s křečovými žilami, nechali jsme si pro vás tuto metodu představit.

Pacientka Helena se na vstupním vyšetření dozvěděla, že největší problém není ve vystouplých varixech v oblasti lýtka, ale v žilním systému ve stehně, který je nefunkční.   Helena přiznává, že spíš řešila estetický problém, a závažnost zdravotního problému dlouho podceňovala. Nenapadlo ji, že problém může být rozsáhlejší a to i v místech, která nejsou vidět.

Helena

S panem primářem se domluvila, že tuto velmi šetrnou metodu lepení vyzkouší. Zákrok byl proveden jen v lokální anestezii za dohledu anesteziologa a dalších odborníků. Jedná se o nejšetrnější z katetrizačních metod, u pacienta hrozí jen minimální rizika spjatá se samotným výkonem.

Jak se u operace cítila Helena? Po zákroku byla nadšená. „Vše trvalo jen půl hodiny. Cítila jsem jen zavedení kanyly, nejednalo se ale o bolest, spíš o tlak. Po dokončení zákroku jsem normálně odešla z operačního sálu, nic mne nebolelo, jen jsem cítila malé ranky, kudy se zaváděla kanyla. Po výkonu ze mě spadl všechen stres, nevěděla jsem, jak to bude probíhat, byla jsem zvědavá, nervózní, jistě znáte tyto pocity... Chtěla bych doporučit všem, co je žíly trápí, aby to řešili – protahováním si jen zhoršuje stav žil, který nemusí být vůbec vidět.“

V čem spočívá „lepení“ nefunkčních žil?

Je to v současnosti nejšetrnější metoda odstranění křečových žil, bezbolestné řešení i těch nejrozsáhlejších křečových žil.

Křečové žíly postihují každou třetí ženu a každého čtvrtého muže. Jejich výskyt je dán z 80 % dědičností.  Svou roli hraje i životní styl, nadváha a zaměstnání. Přestože se nejedná jen o estetický problém a velmi snadno může dojít k závažným zdravotním komplikacím, lidé závažnost situace podceňují. Často se tak děje ze strachu z operace, bolesti a následného omezení. Nic z toho už dneska ale neplatí.

Zcela nová revoluční metoda VenaSeal/ TM Closure Systém používaná v naší republice od začátku tohoto roku si dokáže bezbolestně a bez následného omezení zcela poradit se všemi stádii onemocnění - od estetických vad po pokročilá stádia, včetně bércového vředu. „Jedná se o úplné uzavření nefungující žíly dolní končetiny, která způsobuje křečové žíly, a to s pomocí speciálního lepidla - cyano-akrylátového polymeru,“ vysvětluje primář pražské Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz.

„Takto ošetřená žíla potom přestane být původcem křečových žil. Jejím bezbolestným uzavřením „lepidlem“ se problémy odstraní. Jde dle prezentací o velmi bezpečnou a efektivní metodu ověřenou mnoha klinickými studiemi v zahraničí,“ dodává primář Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz.

Metodu VenaSeal jsme v naší republice netrpělivě očekávali již delší dobu. Tento lékařský postup je v rámci zkoušení a ověřování znám už více jak 5 let.  V zemi původu, USA, je používán od roku 2014.

„Jedná se o nitrožilní katetrizační metodu, kdy pod kontrolou ultrazvuku je do hlavní nedostatečné povrchní žíly zaveden katetr a poté je aplikováno speciální lepidlo, které po nepatrné chvilce slepí stěny poškozené a nefunkční žíly tak, že dojde ke kompletnímu uzavření žíly, tím se odstraní hlavní příčina rozšíření žil pod místem uzávěru. Během celého výkonu přitom lékař s klientem komunikuje,“ vysvětluje primář MUDr. Ota Schütz.

operace

Předností metody VenaSeal je, že klient po zákroku nemusí nosit kompresní punčochy a ihned po zákroku může začít sportovat. Po zákroku tak nejsou žádné omezení vyplývající z léčebného režimu, jen jsou doporučeny preventivní opatření odpovídající běžným zásadám lidem s vrozenou dispozicí křečových žil. „Nevýhodou je cena, která u nás pro prvních 100 pacientů je zvýhodněna a to při operaci jedné  nohy  na 40 000,-Kč při  operaci obou nohou na 50 000,-Kč. uzavírá primář MUDr. Ota Schütz.

www.zilniklinika.cz

Reklama