Zpěvačka Helena Vondráčková je navzdory všemožným bulvárním skandálům stálice naší populární hudby. Náš rozhovor vám poodhalí Heleninu stránku pěveckou - zjistíte například, že zpívá i japonsky...

Helena Vondráčková S jednou z našich nejpopulárnějších zpěvaček Helenou Vondráčkovou jsem se sešel v pražském Supraphonu u příležitosti vydání jejího nového dévédéčka. Při těchto setkáních je zvykem i drobné pohoštění, a tak mne hned po příchodu praštila do nosu vůně čerstvých jahod, které tu byly na misce k ujídání... „Jahody mám moc ráda,“ vysvětlila mi Helena, „vlastně už úplně od dětství. Když moje maminka přijela na návštěvu do Prahy, přejedla se tu jahodami a pak mě porodila,“ dodala s vřelým úsměvem.

A tak se náš rozhovor odrazil od jahod, ale po chvíli se stočil k právě vydanému dévédéčku...

Co najdou vaši fanoušci na novém dévédéčku „Já půjdu dál“?
Je to přehlídka toho nejlepšího nebo zajímavého, co jsem v letech 1968 až 2010 vyprodukovala v rámci pořadů České televize a filmů. Jsou to světové hity i česká tvorba. Výběr byl obrovský, snažila jsem se vměstnat do šestatřiceti písní, které se na dévédéčko tak akorát vejdou. Dramaturgicky to není pojednané po letech, ale spíš podle hudební stránky a cítění. Roky se tedy různě mění. Myslím si, že se nám podařilo vybrat zábavné písničky, zpracované hodnotně kamerou i režijně. Jsou tam hudební zajímavosti, které jsem příliš často neprezentovala a u některých jsem byla sama překvapená, z kterého pořadu jsou. Mnohému jsem se zasmála, mnohému jsem se podivovala (smích), ale resumé není nuda. Jsou tam písně zpracované (dá se říct) moderní kamerou, i když jsou třeba ze sedmdesátých let. Třeba písnička Jsem bůh i ďábel, ve které se prolíná moje osoba s Boshovskými obrazy, anebo písnička Ostrovy pokladů, která je takovým mým osobním pokladem, protože tak se jmenovala moje první dlouhohrající deska a s touhle písničkou jsem jela na festival do Japonska Yamaha Fundation, kde jsem se umístila v první desítce - takže žádná ostuda to nebyla. Na základě toho vystoupení jsem pak měla dvouměsíční turné po Japonsku...

Jaké máte pocity, když se vidíte na starých záznamech?
Je to zábavné v tom, že si člověk uvědomí, jak čas letí (směje se), co všechno jsme vydobyli, jak se člověk mění. Je to zajímavé sledovat.

Jsou na těch starších záznamech věci, které byste dnes udělala jinak?
Určitě ano, ale myslím si, že je to adekvátní tomu věku, ve kterém jsem byla, a v podstatě i času. Takže až tak radikálně bych neměnila. Písničky, které jsem točila v osmnácti, devatenácti letech a dnes bych je zpívala jinak, i jiným hlasovým témbrem (pozn. red.: barvou hlasu), tak tenkrát zněly tak, jak znít měly, a je to tak v pořádku.

Helena česky

JHelena Vondráčková e na tom dévédéčku nějaké překvapení?
Jsou tu taková překvápka, například na písničku Most přes rozbouřené řeky, kterou jsem zpívala málokdy - byl to nápad Japonců, pro které jsem natáčela filmové melodie. Krásný text jí udělal Pavel Vrba, tak tuhle písničku jsme tam také zařadili. Pak je tady jedna skladba, kterou se nám podařilo získat z filmu Šíleně smutná princezna - Slza z tváře padá. Je to ta smutná a vlastně stěžejní píseň filmu. Pak je tu zajímavost: Živě zpívaná píseň Miláčku z některého z Televarieté. Je úžasné sledovat, jak to bylo v té době kvalitně zvukově i obrazově a z mé strany i intonačně zazpívané, ačkoli jsem do toho tančila a stepovala.
Dále je tu krásná píseň z filmu Zpívající film Petra Sýse s Wlademarem Matuškou a se mnou v hlavní roli. Tahle píseň Kam zmizel ten starý song je natočená v divadle Rokoko, který bylo mým prvním angažmá v roce ´65. Jsem tam s Waldou je to pro mě nostalgická vzpomínka na dlouholetého kamaráda, jak se na mě krásně díval z divadelního balkonu, mladý kučeravý s černými vousy... Je to strašná škoda, že spousta například režisérů a kamarádů, jako třeba pan Podskalský nebo Jan Roháč, se kterými jsme tak intenzivně pracovali, tady vedle nás už není. Škoda...

Dělal jsem teď nedávno rozhovor s Václavem Neckářem, který na tom není zdravotně dvakrát nejlépe, sama jste narazila na Waldu... bojíte se o své zdraví více a jak se udržujete v kondici?
Nebojím se o sebe vůbec, ale je pravda, že se udržuju v kondici. Mám spoustu práce, tak mě to i nutí sportovat. Hraju tenis, chodím na dlouhé procházky se psem, chodím na procházky s činkami - teď jsem byla na Floridě deset kilometrů sem a tam po pláži, plavu, jezdím na kole, jezdím na lodi - tedy pádluju. To jsem ale dělala vždycky, už jako holka. Takže to pro mě není nic výjimečného, spíš to udržuju.

Helena polsky

Zaujalo mě, když jste mluvila o Japonsku - jak vypadají vaše vystoupení v zahraničí, zpíváte třeba Japoncům česky?
Ne (směje se), tedy vlastně taky, protože pro ně to zní exoticky. Ale většinu písniček se snažím zpívat v pro ně srozumitelné řeči. Když jsem v Německu, zpívám německy - to mi nedělá žádný problém, protože němčinu zvládám dobře. Když jsme byli v Paříži, zpívala jsem francouzsky, protože jsem z francouzštiny maturovala, je to řeč, kterou bohužel nemám konverzačně možnost si udržovat, ale mohu v ní bez problémů zpívat. Angličtinu se učím neustále a myslím si, že mluvím docela slušně - zpěv tedy taky žádný problém. Ruština a polština, taky bez problémů. Pozítří odjíždím do Polska, tak tam budu určitě zpívat polsky. A v Japonsku jsem zpívala v několika jazycích, i japonsky jsem se naučila jednu písničku, což pro ně bylo něco neuvěřitelného, ačkoli jinak japonsky neumím ani slovo, ale jedna píseň se dá naučit. Totéž bylo v Maďarsku, kde jsem natáčela něco pro televizi, tak jsem se naučila jednu píseň maďarsky.

A to byly vaše písničky, nebo nějaké převzaté?
Ne, ne, to byly originál japonské a maďarské písně.

Helena rusky

Kdo překládá vaše písničky třeba do polštiny či do němčiny?
Co se týká polštiny, je to Jacek Cigán, což je velký polský textař na úrovni našeho třeba Zdeňka Borovce. Helena VondráčkováV Německu jsem natočila celé cédéčko písní Billyho Joela, tedy ne Němce, ale s texty Michaela Kunzeho, velmi uznávaného německého textaře, který má za sebou nejen mnoho písní, ale i muzikálů. Dokonce překládal do němčiny Drákulu Karla Svobody.

Začali jsme o novém dévédéčku (pominu-li jahody), skončeme u něj také. Proč se jmenuje Já půjdu dál - chystáte něco dalšího?
Není to dévédéčko, kterým bych chtěla uzavřít nějakou životní kapitolu. Dostáváme se v něm až do současnosti. Byl jsem před dvěma lety na obrovském festivalu ve Vitebsku v Bělorusku. Je to jeden z mála festivalů, který funguje na světové úrovni. Málokdo to ví, ale tento festival chytnete na satelitu na celém světě a v přenosech je vysílaný do všech rusky mluvících států. Jezdí tam umělci z celé Evropy jako hosté festivalu. Byla jsem v porotě a většinou dostanou porotci také šanci předvést se. Zpívala jsem tam písničku Stín po nás dvou a Dlouhou noc, živě v tom prostředí. Je zajímavé, na jaké špičkové jevištní a světelné úrovni ten festival je.

Helena německy

Takže na dévédéčku je přímo záznam z toho festivalu...
Ano. A pak je tady bonbonek, scénka Nová známost z pořadu Až přijde kouzeník. Hrála jsem v ní takovou lehkou dívku, kterou si Jiří Korn, hodný to chlapec, přivede představit své rodině - k jejímu zděšení (smích).
Končí to celé videoklipem z mého posledního alba Zůstáváš tu se mnou: Píseň Nic nás nerozdělí, kterou jsem, kromě češtiny nazpívala ve třech mutacích - polsky s překladem Jacka Cigána, německy s textem Filipa Albrechta a rusky.

Rozhovor mile uplynul. Helena Vondráčková mi na cestu zpátky do redakce dala několik jahod. Myslím, že díky tématu rozhovoru se na závěr ještě hodí malá perlička - vychutnejte si Helenu v japonštině...

Čtěte také...

Reklama