Na co je nebo není hrdá čtenářka Helena? To si přečtěte v jejím příspěvku, z jehož začátku mám tak trochu rozporuplné pocity.

Na co můžeme být hrdé ?

Když jsem před pár lety pracovala jako hospodyně u chlapíka z Anglie povídal mi, že u nich existují stránky kde si přečtete co vás ve které zemi čeká . Jelikož jel na velmi dlouhou dobu k nám, do Čech , prostudoval to a vyšlo mu z toho , že - češi kradou, smrděj, jsou líní a budou se ho snažit okrást při jakékoliv příležitosti. Povídal mi, že se přesvědčil, že je to u nás ještě horší než píšou . Tehdy jsem mu v mnoha věcech musela dát za pravdu .

Ani nevím jestli člověk může být národně hrdý, každá země má světlé i tmavé části minulosti i  současnosti , své Dalajlamy i Staliny . Historicky se domnívám, že jsme jako celek dostali mnohokrát do držky , ale  vždy jsme zase nějak vstali - kapku kulhavě, kapku křivě ale vstali. Nevnímám hrdě to, že z naší kotliny vyšli slavní lidé , to je normální , ti jsou všude ( nejlepší hláška z muže z Acapulca )  a se mnou nijak nesouvisí. Vnímám náš národ jako celkem ovladatelné stádo oveček, které většinou nijak zvlášt nerevoltuje , vlna odporu se vzedme výjimečně - radar v Brdských lesích , těžba břidlicového plynu , či podobné nehoráznosti.

Taky jsme schopni táhnout za jeden provaz pokud je třeba vybrat peníze na nemocné dítě , ale jinak - nic moc , taková trojka až čtyřka. Moje vlastní pocity stojím li na této parketě - hrdost jako samostatná jednotka  vnímám výhradně jen za svoje vlastní činy, či postoje. Ponejvíce si cením když jsem schopná veřejně vyjádřit svojí pravdu i když vím, že se nebude líbit - asi trochu komplex Jana Husa ,ale i já se domnívám, že za některé pravdy je dobré hořet.  

Helena

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

__________________________-

Helenko, děkuji za příspěvek, jen ještě k tomu začátku – zajímalo by mě, co se na těch stránkách dočteme o Angličanech. Suchaři s povýšeným chováním? Nějaký čas jsem tam byla, také by se toho našlo…
Přeji Vám hezký májový den a více optimismu směrem k tomu našemu národu :)
Saša

Téma dnešního dne 9. května:
Na co jste v historii naší země hrdé?

(anebo nejste)

Vaše články budou jistě silná káva – a tu ode mě i dostanete. Mám ji už připravenou tady na stole.
Jde o dárkové balení Douwe Egbert

kava

Pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Reklama