Nikdy jsem své jméno neměla ráda. Nikdy jsem nechápala, proč mě rodiče tak potrestali. V pubertě jsem začala pátrat. Já se jmenuji po své tetě, kterou jsem nikdy v životě nepoznala, mladší sestra se jmenuje po sestřence a nejmladší dostala jméno po sousedce přes ulici. Nesnášela jsem už od malička, jak mě lidi oslovovali: Lenko.

Ale jak se říká, čas je nejlepší ranhojič. Já si zvykla nejen na své jméno, ale i příjmení. Zvykla jsem si na oslovování, na přezdívky typu Lenka - plenka - podprsenka (jak já se jako dítě natrápila). A význam tohoto jména? Je to vlastně zkratka od Magdaleny nebo Heleny, já se necítím zpřízněná se žádným z těchto jmen. Nechávám si říkat Leno, Leni.

Kdysi jsem si našla tohle: Je to rozhodně výrazný typ, který nemá rád jak mu někdo rozkazuje. Je spravedlivá, plná energie a v životě se často řídí svými předtuchami a má díky tomu úspěch. Velmi dlouho promíjí spáchané křivdy. Má ráda muže, ale když najde partnera jejího srdce, tak to bývá veliká láska na celý život.

A kupodivu mě to vystihuje. Jméno pro svou dceru jsem vybírala pečlivě. Nějak prostě věřím, že naše jména ovlivňují naše životy, stejně jako znamení.

Přítel dostal na výběr. Buď se nám narodí Amélie nebo Liliana. Doufám, že mi to dcera jednou neomlátí o hlavu, může si vybrat, jak ji budou říkat: Amálka, Mia,...a jestli je dle významu jmen pracovitá? No kupodivu se mi snaží pomáhat uklízet a žehlit,...jsem zvědavá, jak dlouho jí to nadšení vydrží :-)

Moje maminka se jmenuje Helena. Toto jméno se mi vždy velmi líbilo a vždy jsem toužila po tom abych se jmenovala též Helena. Mé starší sestře se to podařilo. A tak, když se jako rodina sejdeme, rozlišujeme tyto dvě Heleny : velká Helena - moje maminka, a malá Helena - má sestra. Asi jsem to trochu zkomplikovala, protože jsem své dceři dala také jméno Helena. Takže v rodině jsou tři Heleny. Nejmladší Helence všichni říkají nejmenší Helenka i když vzrůstem naopak je z našich Helen největší. Takže zákonitě dochází v jejich jmenování k nejasnostem a nepřesnostem. Nakonec se však dobereme správného popisu těch správných Helen. Zdar všem Helenám!!!!!

Alena

Předem vám všem přeju příjemný lednový den. Jmenuji se Elen. Dodnes nechápu jak to naši udělali, že jsem toto jméno mohla tehdy (před 33 lety v době těžké totality) dostat bez nějakého lítání po úřadech a podplácení, a že vůbec, ale stalo se tak, a jsem ráda. V mém okolí nikdy nikdo takové jméno neměl, až v posledních letech o několika Elen vím z médií, a taky pár maminek z mého okolí dalo podle mě jméno svým holčičkám, protože se jim vždy prý líbilo na mě, ale jinak žádnou Elen osobně neznám.

Každý se mě vždycky vyptával jak jsem ke svému jménu přišla...Jo, to bylo tak, moje mamka za mlada (ne že by teď byla stará;-) ), kdy ještě netušila kolik a jakého pohlaví bude mít dětí, přímo žrala Mayovky, a tím to začalo, neboť v "Pokladu na stříbrném jezeře" se jí zalíbilo moje jméno (tedy až následně moje), a to právě Elen. (A jen pro zajímavost - brácha se jmenuje Robert...jméno z téhož filmu;-) )...zajímalo by mě jak ostatní Elen přišly ke svému jménu, jestli třeba ne taky tak, ale těžko říct... 

Od mala mi říkali Elenuško, Elenko, později pak Elčo, Eli a někdy Elino, což zrovna nemusím, ale přímo alergická jsem byla na oslovení jedné ze sousedek Eleonorko. Líbí se mi i krátce El. Svátek dnes slavím na Elenu 16.března, ale ani ta dříve v našem kalendáři místo neměla, tak jsem slavila 18.srpna na Helenu, ale obě jména znamenají vlastně totéž, neboť Elena je bulharská nebo ruská grafická varianta ke jménu Jelena (...jó, to na mě pokřikovali na základce, že Elen se veze s jelenem přes všechny meze...pamatuju si to dodnes:-)) )...Jelena je ovšem ruská forma jména Helena, což pochází z řeckého Heléne "pochodeň z hořícího rákosí" nebo-li "nositelka světla". ...No nevím, já si sice tak moc nepřipadám, ale je fakt, že už pár lidí mi řeklo, že je jim přijdu být jako jejich sluníčko (a to nejen vizáží blondýny s modrýma očima), tak nevím, hlavně ale, jsem se svým jménem spokojená. Elen

Dobrý den,píšu Vám na dnešní téma-moje jméno.

S mým jménem,abych řekla pravdu,jsem docela spokojená,až na několik vyjímek. Třeba ve školce mi říkávali:"Alena pálená" nebo "Alenice palice,pokakaná slepice" Ale jinak jsem ráda,že se jmenuji Alena,docela se mi to jméno zamlouvá. Jen je docela pech,když se sejdeme s příbuznými,protože moje prababička se jmenovala Alena,moje babička se jmenuje Alena,moje mamka nosí taky stejné jméno,já se taky tak jmenuji a zmatek uzavírá moje dcera,která se taky jmenuje stejně. Když se všichni sejdem,tak si říkáme: Moje babička-Největší Alena,Mamka-Větší Alena,Já-Mladá Alena a má dcera-Ája.

Ano,mé jméno mělo vliv na volení přezdívky na žena-in. Přiznám se,že o svém jménu toho moc nevím,tak jsem zabrozdala na netu..... Alena je ženské jméno, o jehož původ se vedou spory. Je odvozeno buď od ženských jmen  Helena (Světlo v temnotách, Pochodeň) nebo  Magdaléna (Magdalská, nebo Věž)nebo za poženštění mužského jména Alan (Svornost). A díky svému jménu mám svátek 13.srpna.

Dětí se jménem ALENA se za rok 2008 narodilo v České republice celkem 214. Jméno Alena bylo v tomto roce 90 nejpoužívanější.

Mezi nejoblíbenějšími jmény obsazuji 9.místo a stejné jméno nosí 110 046 žen. Mé nejoblíbenější známé Aleny:

Alena Šeredová, česká modelka
Alena Antalová, slovenská herečka
Alena Vránová, česká herečka

Alena-to jsem já :-)
Hezký den,přeje alminka

Své příběhy, úvahy a zamyšlení na téma "mé křestní jméno" můžete stále posílat na adresu

redakce@zena-in.cz

Došlé příspěvky budeme během celého dne zveřejňovat a autorka toho nejzajímavějšího od nás dostane sladkou odměnu.

A další část soutěže!

soutěž

Reklama