Při vyslovení NĚMECKO si vybavím východní Německo mého mládí. Studené Baltské moře, špinavé proutěné koše na pláži, kde jsme trávili většinu dne a hlučnou mluvu našich severních sousedů. Bývalá NDR (Německá demokratická republika) byla po Jugoslávii, Rumunsku a Bulharsku země, kam nám bylo dovoleno jezdit za sluníčkem a slanou vodou.

Do NDR se ale v 80. letech nejezdilo jen za mořem, ale také za nákupy, protože v jejich obchodech byla mnohem lepší nabídka zboží. Tehdy bylo v podnicích zvykem jezdit na tzv. "vánoční nákupy". Počátkem prosince 1980 jsem i já jela na takový nákup s manželem a osazenstvem podniku, kde jsme oba pracovali. Cílem naší výpravy byly Drážďany. V té době jsem byla na konci 7. měsíce těhotenství a měla jsem v plánu nakoupit na mimčo oblečení. Po příjezdu do Drážďan jedna skupina vzala útokem historické památky a druhá (kde jsem byla i já s mužem) místní supermarkety. Protože tehdejší východoněmecká marka byla za 3,- Kčs, měli jsme dosti velkou finanční zásobu. Nakoupili jsme výbavičku jak pro čtyřčata. Prostě jsem nemohla odolat, když jsem viděla to překrásně barevné oblečeníčko.

Při příchodu do autobusu jsme si navzájem ukazovali naše nákupy. Najednou nás ale zmrazila slova řidiče: "Dámy, já vás ale zklamu. Nevím,  jestli to víte, ale dětské oblečení a obuv se nesmí vyvážet." Zůstali jsme jako opaření. Co teď? Skoro se mi chtělo brečet. Přece nemohu tady ty krásné dupačky, košilky, kabátky a botičky nechat! V tom mě cosi napadlo. Vylítla jsem z autobusu a hnala se na veřejné WC. Za chvíli jsem se vracela, ale vypadala jsem, jako bych byla ne v 7. měsíci, ale snad v 10. měsíci. Já si totiž všechno to oblečeni ovinula a zastrkala za těhotenské kalhoty. Sotva jsem se valila. Blížily se hranice. Německý celní spolu s naším vstoupili do autobusu, vybrali pasy a celní prohlášení. Začali je prohlížet a mi čekali, kdy začne prohlídka. 

Najednou slyším za sebou hlas: "Hele, mamino, co kdybys začala hekat jako k porodu? Stejně tak vypadáš". To byl ale nápad! Chytla jsem se za břicho, vyvrátila oči a začala nahlas pořádně hekat. Hlavy celníků se vztyčily, jejich oči se zadívaly směrem ke mně. Pak si oba muži něco mezi sebou řekli a v tom vidím, že náš celník strčil všechny doklady našemu řidiči, zasalutoval a s přáním šťastné cesty oba vypadli z autobusu. Asi měli strach, že by museli absolvovat porod. Krásně jsme projeli v klidu až domů a naše prvorozená dcera si užívala tohoto "pašu" a po ní i druhá dcera.

Je dobře, že už se nemusí takto pašovat zboží, neboť je ho u nás dost, a když si nevybereme u nás, v klidu si pro něj můžeme dojet třeba do "západního" Německa.
Januše
Danuše, děkuji za vaše vzpomínky. Pamatuji přejezdy hranic, kdy mělid cestující ukryto oblečení i peníze, kde to jen šlo. A vymyšlený porod v přímém přenosu - ještě, že vás nevytáhli ven a nezavolali sanitku :-)
Také jste pašovali zboží přes hranice?

NĚMECKO, NĚMČINA, NĚMCI
Co se vám vybaví, když se řekne Německo?
Vzpomínáte na dovolenou? Trabanty, přívěsy?
Pamatujete západní a východní Německo?

Líbí se vám tam dnes?
A co vztahy mezi našimi národy, společná historie?
Zajímají nás příspěvky o vás a Německu.
Pište na
redakce@zena-in.cz
10. Hlavní město Dolního Saska?
Reklama