To jí ještě nebylo dvacet let, když se na Hedy obrátil český režisér Gustav Machatý s nabídkou na hlavní roli ve filmu Symfonie lásky, který se chystal natáčet. Nemohla zdaleka tušit, co bude tento film pro její další osudy i kariéru znamenat…

Film, který se dostal na počátku roku 1933 do kin už pod názvem Extáze, vyvolal obrovský skandál. Hlavní hrdinka se v něm objevuje úplně nahá. Dnes úplně normální situace, ale tehdy? Film rozvířil vášně v odborných kruzích i mezi obyčejnými lidmi. Pobouřil papeže, Hitler ho v Německu zakázal úplně, Mussolini si zajistil svou vlastní kopii, ve většině zemí se promítal chudší o inkriminované scény.

Hedy byla děvčetem z dobré rodiny. Narodila se v listopadu 1914 (někdy se uvádí 1913) ve Vídni jako Hedwig Eva Maria Kiesler. Její rodiče patřili k vídeňské honoraci, matka byla klavíristka, otec ředitel banky. Odmalička chodila do baletu, do klavíru, učila se cizí jazyky. Co by za to někdo dal, ale ona se v tom přepychu zoufale nudila! Jednou ji maminka vzala za dobré chování do kina. Dívenka měla okamžitě jasno. Bude herečkou!

HedyPřes protesty otce brzy opouští rodný dům a začíná natáčet. Nejdříve v Rakousku, pak odjíždí do Berlína za věhlasným režisérem Maxem Reinhardem, který stál i u zrodu kariéry Marlene Dietrichové. U něj se Hedy hodně naučí – zatím pod jménem Hedy Kiesler. Pak přichází ona nabídka z Prahy. Chvilku váhá, ale pak podepíše. Při samotném natáčení lituje, ale už se z toho bojí vyvléknout, režisér Machatý jí pohrozí, že by musela zaplatit náklady.

Film vzbudil rozporuplné reakce, ale je úspěšný! Že se o filmu stále mluvilo, bylo pro něj i pro Hedy tou nejlepší reklamou. Nakonec Gustav Machatý získal ocenění na festivalu v Benátkách a dodnes je vzpomínán ve všech knihách o dějinách filmu. Pro Hedy je to poslední film natočený v Evropě. To už se zasnoubila a krátce nato i provdala za bohatého průmyslníka Fritze Mandela, který obchodoval se zbraněmi.

Hedy po svatbě oznámila, že končí s filmem. Manžel ji zahrnoval přepychem, který znala z dětství a kterým tehdy tak opovrhovala. Teď si to užívala a dokonce pochvalovala! Brzy ji to ale zase přestalo bavit a oznámila manželovi, že se vrací k filmu. Narazila! Nechtěl jí to dovolit, chtěl, aby se věnovala jen jemu. Nedovoloval jí opouštět vilu, v podstatě jí dal domácí vězení. Ukázal se také jako velký žárlivec a začal skupovat kopie filmu Extáze. Nechtěl, aby vnady jeho ženy mohl obdivovat někdo cizí.

Extáze

Z filmu Extáze

Hedy byla moc krásná žena, ale nebyla vůbec naivní či hloupá, i když se tak někdy tvářila. Když Fritz Mandel často ve vile hostil významné zbrojní odborníky, kteří diskutovali o různých vojenských problémech, nikdo netušil, že Hedy není jen manželovou ozdobou, ale že poslouchá a o mnoha věcech přemýšlí. A už vůbec je nenapadlo, že by tomu mohla snad rozumět. V té době zrovna diskutovali o novém systému dálkového řízení torpéd pomocí radiových signálů. Největším problémem byla ochrana signálů proti odposlechu a rušení. Hedy dostala geniální nápad. Odposlech nebude možný, bude-li se nosná frekvence signálů nepravidelně v krátkých intervalech měnit. Samozřejmě si to nechala pro sebe.

V roce 1937 už měla Hedy zlaté klece plné zuby a rozhodla se, že manžela opustí. Pečlivě se připravila na tajný útěk. Najala si služebnou, která se jí podobala. Té dala prášky na spaní a uložila ji do své ložnice. V jejích šatech pak s lehkým srdcem manželovu vilu opustila. Nezapomněla si vzít s sebou naditou šperkovnici, dárky od manžela. Její první cesta vedla do Paříže, odkud se ozvala manželovi se žádostí o rozvod. Ten zuřil! Nakonec mu nezbylo, než na rozvod přistoupit.

Další cesta Hedy vedla do Londýna, kde uzavírá sedmiletou smlouvu s šéfem hollywoodského studia Metro - Goldwyn - Mayer. Ten pro ni vymyslí nové jméno. Stává se z ní Hedy Lamarr. S ním pak nasedá na loď a odjíždí do USA dobýt Hollywood. Tady jí začíná nová kariéra, nový život.  

Její zámořská filmografie je sice úctyhodná, ale popularity Extáze už nikdy nedosáhla. S odcházející krásou se těžko vyrovnávala. A jak stárla, rolí ubývalo. Nedařilo se jí ani v osobním životě. Rychle se zamilovala a ještě rychleji vdávala. Zato rozvody se táhly pěkně dlouho. V Americe uzavřela pět manželství a pětkrát se rozvedla. Posledním manželem se stal její rozvodový právník. Ani s ním nezestárla. Měla dvě vlastní děti, třetí adoptovala. Nebyla ale mateřský typ, nikdy se o děti příliš nestarala, a tak zemřela v osamocení na Floridě v roce 2000. Její ostatky jsou rozprášeny ve Vídeňském lese. Takové bylo její poslední přání.

Hedy Lamarr se ale neproslavila jen Extází. Zasloužila se i o rozvoj elektrotechniky. Svůj nápad, na nějž došla na jednom z manželových mejdanů ještě ve Vídni, dokázala zrealizovat ve spolupráci s francouzským hudebníkem Georgem Antheilem. Nechali si ho v roce 1942 patentovat a pak ho zdarma nabídli představitelům amerického námořnictva. Ti o něj neprojevili zájem, protože se jim zdála praktická realizace příliš složitá.

Nápad ale nezapadl. Téměř po 20 letech, kdy už vypršela patentová práva, se ho ujala americká elektrotechnická firma Sylvania Electronic Systems Division a na základě něho vyvinula sdělovací systém s přeladitelnou nosnou frekvencí. Poprvé byl použit v roce 1962 v době kubánské krize a od osmdesátých let byl uvolněn pro civilní použití. Dnes je základem fungování družicových komunikačních sítí. Takže zjednodušeně můžeme říci, že díky vynálezu Hedy Lamarr dnes používáme navigační systém GPS, satelitní televize i mobilní telefony...

Foto: Wikipedie

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Reklama