Módní trendy nemusíme hledat jen v zahraničí. Stačí se porozhlédnout doma. Že si naši návrháři v ničem nezadají s těmi světovými, jsme se mohli přesvědčit na Prague Fashion Week, konaném v pražské Galerii Mánes.

Každým rokem na sklonku března tu představuje nejnovější kolekce hvězdná elita českého módního nebe. Pochopitelně, že nemohla chybět ani loňská držitelka titulu Výtvarník sezony - Hana Havelková, která byla na podzim oceněna za kolekci Žena v černém.
Své vítězství sice neobhájila (titul si odnesla Iška Fišárková), ale to nic nemění na tom, že její přehlídka, tentokrát nazvaná Hedvábná stezka, byla opravdovým zážitkem.

Nápad, příběh a sofistikovaná hra s materiálem, který podtrhuje eleganci ženského těla, charakterizují všechny kolekce Hany Havelkové. Nejinak tomu bylo i v té nové.

A proč právě Hedvábná stezka? Nápad dostala Hana Havelková při četbě stejnojmenného románu, líčící napínavý příběh právě na této starodávné obchodní cestě. „Stejně jako skutečná Hedvábná stezka i kolekce inspirovaná touto legendární trasou spojuje vlivy Západu a Východu,“ říká Hana Havelková.
Luxusní hedvábné materiály si pro tuto příležitost nechala dovézt z Itálie. V renesanční Itálii také její hedvábné putování začíná: důmyslně sestavená přehlídka nás zavede i do Turecka a do Číny. „Kolekci inspiroval duch jednotlivých míst, ale i atmosféra dobrodružství a chuť objevovat neznámá území na vlastní oči i na vlastní kůži,“ říká Havelková.
Dodejme, že kožené a kožešinové doplňky, které při vytváření Hedvábné stezky hrály důležitou roli, navrhla pro kolekci Radka Kubková.

Jak se vám líbí?