Tak pohodový příspěvek, jaký poslala čtenářka s nickem Heather, rozhodně stojí za přečtení. Neřeší čas, místo, datum, důležité je, aby vyrazila, třeba i o půlnoci, a poznala a zažila co nejvíc.

Jsem univerzální dovolenkář. Řekněte, kdy jedem, a já budu připravená. A je mi fuk, jestli sbalím sportovní tašku a pohorky a mapu lesa za humnana nebo kufřík á la dámička, bikiny a pas.

Každý rok jezdím s manželem, rodiči, bráchou a jeho drahou polovičkou na prodloužený víkend kamkoliv naší republice. Ubytujeme se v hotýlku, každá dvojice ve svém pokoji, a pak dle nálady podnikáme výlety spolu nebo odděleně. Loni jsme byly v Harrachově, předtím v Beskydech, v Českém ráji….kam to bude letos, ještě netušíme. Nazujeme tenisky, a ač nikdo z nás není aktivní sportovec, vyrážíme na túry, hrady, zámky, zříceniny, k přehradám, do muzeí, lesů a hájů. Taky se pravidelně těším na víkendy strávené s další částí rodiny na chatě u Vranovské přehrady, kterou miluju, kam jezdím od dětsví a pojí mě s ní snad více vzpomínek než s čímkoliv jiným. Ráno, kdy cvrliká les, všude je jinak ticho, nad přehradou vychází sluníčko a jen občas někde šplouchne ryba…máloco je krásnější. Všechno voní lesem, dřevem a opečenými špekáčky. Nádhera. S hrdostí patriotky říkám, že naše zem je krásná a je stále co poznávat a možnost nechávat se ohromovat.

Ale… svět je mnohem větší  a i za hranicemi jsou vůně léta lákavé. Opalovací krém, šplouchání moře, písek a sůl úplně všude a vůně grilovaných mořských potvor má taky své kouzlo. Miluju moře a přímořské, jihoevropské státy, jejich kulturu, mentalitu a život. Je to něco jiného. Jsem ráda, že jsem doma tady, ale s obrovským nadšením a zvědavostí poznám a vyzkouším cokoliv nového. Proto mi nestačí jen válení u moře – dobře, pár dní se vále budu – ale potřebuju poznat víc. Navštívit staré tamější vesničky, památky v okolí nebo hlavní město.

Ještě víc než moře nebo jakákoliv příroda mě však v zahraničí lákají města. Letos mě čeká Paříž. 6 dní, 5 nocí. Letenky máme, rezervaci hotelu taky a za pár týdnů tradá! Bez cestovky, sami. Nechci se honit s bandou spoluturistů, mít vymezený čas na prohlídku a jít tam, kde mě to ani moc nezajímá, zatímco to, co bych vidět chtěla, neuvidím. Nebudeme se hnát do každého muzea. Půjdeme na hlavní „atrakce“, ovšem s klidem. Času dost. Nechci se vrátit večer co večer na hotel s tím, že jsem sice byla v pěti muzeích, ale nepamatuju si, jak to tam vonělo, jaká tam byla atmosféra a co nejvíc se mi líbilo.

Klidně si budeme půl dne fotit Sacre Coeur, klidně se budeme půl dne válet v Luxembourských zahradách nebo v Bouloňském lesíku. Víc než na muzea se těším, až se rozvalíme do parku s bagetou a vínem a budeme nasávat atmosféru města, až ochutnám vyhlášené crépes, až si poslechnu muzikanty v metru…prostě až to všechno budu vnímat.

Dovolená je podle mě od toho, aby si člověk nejen odpočinul, ale aby něco nového viděl a zažil. Jak už jsem se zmínila – řekněte, kdy jedem, kamkoliv…

Heather

pozn.red.: text nebyl redakčně upraven

___________________________

Z vás si asi vezmu příklad. Žádné nervy a stres, najednou je tu odjezd a jede se. Tam i tam, všude je krásně. Opravdu pohodový příspěvek, za který moc děkuji.
A užijte si Paříž. Já tam byla jen jednou, a to bohužel s těmi spoluturisty, takže uhoněná jak pes :(
Pěknou dovolenou
Saša

Téma dne 3. 7. 2012: Upřednostňujete dovolenou u nás, nebo v zahraničí?

  • Pojďte společně se mnou oponovat babičce tím, že člověk by měl přece jen více poznávat svět
  • Anebo naopak, můžete s ní souhlasit
  • Na jakou dovolenou nikdy nezapomenete? Ať už v dobrém nebo ve zlém?
  • Plánujete dovolenou s ohledem na finance?
  • Doporučte nám nějaká krásná místa naší republiky
  • Doporučte i ta zahraniční 
  • Pochlubte se, postěžujte si, zavzpomínejte i plánujte.
  • A na závěr napište, kam se chystáte letos na dovolenou

Těším se na vaše příspěvky

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu ze čtenářek odměním knihou, kterou si může vzít na dovolenou – s příznačným názvem: Dnes večer jsem se rozloučila a k tomu ještě dostane voňavé mýdlo na ruce – Flower Petals

kniha

Reklama