Zdravý životní styl se v posledních letech stal vyloženě módní záležitostí. Lidé čím dál víc řeší zdravé stravování, na každém druhém rohu vznikají vegetariánské, veganské či raw restaurace a bistra, parky se plní běžci, přibývá příznivců jógy a lidé své sociální sítě plní fotkami z posiloven či záběry zdravých večeří.

sgf

Není výjimkou, že v posilovně potkáte rockery a vůbec příznivce zdaleka jiných životních stylů. I ti chtějí své tělo udržovat v kondici, nelákají je však fitness centra plná „nabušených“ jedinců v barevných elastických oblečcích, kteří za poslechu hitů z Evropy 2 se zalíbením protahují své svaly před zrcadly. A právě zde Američané našli takzvanou „díru na trhu“. Vzniklo hnutí Health goth, které se zaměřuje na subkultury, například právě na gothiky. Tento styl pomalu začíná z Ameriky pronikat i do okolního světa.

GOTHIC
Gotické hnutí je jednou z odnoží původní punkové subkultury, která se zrodila na začátku osmdesátých let. Je charakterizováno zálibou v temnějších stránkách umění, sdílenou oblibou specifické hudby a často i výstředního oblečení (není však podmínkou). Mezi hlavní inspirační zdroje image lze uvést tyto: punk, Viktoriánské období, 50 a 20.léta 20.století, pozdní gotika, impresionismus, renesance, androgynní móda (mísící prvky ženského i mužského oblečení), některé renesanční styly oblékání, fetišistické prvky, BDSM tématika,horory, ale i například cyberpunk či burleska - nejčastější jsou kombinace všeho předchozího.
Klasikou je černá barva, kříže, korzety, nařasené mini, dlouhé kabáty, sukně k zemi, šaty, stahováky a spoustu dalších zvláštních kousků. 

Při příchodu do takového fitka se možná na počátku vyděsíte. Prostoru vládne černá, z repráků duní death metal a přítomní mají na sobě podivné sportovní oblečky, převážně v černé barvě. Jejich mottem je heslo „Cvič, dokud ti není na umření“. A právě tvrdá muzika má svojí agresivitou podporovat chuť ke cvičení, respektive dostat ze sebe to nejhorší.

Počátek Health Goth stylu se datuje od dubna 2013, kdy na Facebooku vznikla komunita nazvaná právě Health Goth. Tohoto nápadu se chytl hudební promotér a DJ Johnny Love, který vytvořil kolekci sportovního oblečení, jež se zaměřuje právě na subkulturu gothic. Kolekce je v současnosti vyprodaná a Love pracuje na nových modelech. Nevšedního stylu se brzy chytly i módní magazíny jako například časopis Marie Claire, který nafotil tipy pro čtenářky, jež by zatoužily navštívit fitness centrum právě ve stylu Health Goth. To, co původně začalo jako sranda na sociálních sítích, se právě díky módním magazínům začíná přelévat v mainstream.

srgdg

A co tedy na sebe? Není to nic složitého. Zaměřte se především na černé oblečení a dlouhé mikiny, in je také síťovina, latex a lesklé materiály. Ti větší nadšenci neváhají ani použít temný make-up, zde je však riziko, že při větší fyzické námaze nebudete vypadat jako temný gothik, ale spíš jako uplakaný klaun.

„I gothici chtějí být zdraví a dobře vypadat. Nikdo není zvědavý na špekaté břicho či tlustá stehna přetékající z latexové minisukně,“ říká Love. Nakonec, je na každém z nás, jaký outfit si do posilovny či ke sportu zvolíme, shodují se odborníci. A pokud nové styly jako Health Goth mají vést lidi, kteří donedávna fitness centry opovrhovali, ke zdravému životnímu stylu, není důvod na něm vidět něco špatného.

Co si myslíte vy, milé čtenářky?

sdgvdg ysdfsd xdvxd

Zdroj foto: Facebook

Reklama