Toto téma mě zaujalo a začala jsem přemýšlet o odpouštění. Připadá mi, že ani nevím, jak se odpouští a jestli to vůbec umím.

Chvilku jsem přemýšlela o tom, jestli mi někdo někdy odpustil nebo já jemu. Možná jsem odpustila mým rodičům, ale nikdy na to nezapomenu, co nám (mým sestrám) udělali.

Jak to už tak bývá, každý pár se někdy tak trochu hádá, ale neměl by zapomínat, že když má děti, neměl by to tolik přehánět, ale to naši rozhodně nedělali. Už když jsme byly malé, tak se pořád hádali a pak přišla na řadu pravá Itálie – strašné rvačky…

Všechno vyvrcholilo před několika lety, před Vánoci. Mamka měla brzy ráno telefon a volal manžel taťky milenky a řekl mamce, co s tím budou dělat. No nechápala jsem chování mamky. Vše mu odpustila a strašně se na sebe smáli, nevím, asi mu odpustila jen navenek, ale uvnitř ne! Na Silvestr jsme byli celá rodina doma, nás pět, vše bylo fajn, já odešla se starší sestrou na ohňostroj a ta mladší, bylo jí tenkrát asi 11 let, s nimi zůstala sama.

Když jsme se vrátily, sestra byla u babičky a strašně brečela. Naši se hádali a prali, házeli po sobě jablka, telefon, málem i nože… bylo to strašné a nepředstavitelné! Opravdu se málem zabili! Toto se opakovalo ještě několikrát a bylo to pořád stejné! Nejdřív ho vyhazovala, a když chtěl odejít, nepustila ho.

Nevím proč, ale do teď nemohu přijmout fakt, že taťka chce žít s tou ženou, která to vlastně zavinila! Kvůli ní byly ty hádky a další věci (demonstrativní sebevraždy mé mamky a její alkoholismus).

Jejich manželství se nakonec rozpadlo, byli spolu 25 let. Já vím, že si někdo může říct, jsou to rodiče, přivedli tě na svět a odpustit jim musíme všechno jako oni nám! Ale já jsem jim nic se sestrami nedělala. Ta mladší byla ještě malá na to, aby viděla takové hádky a extempore! Jistě bylo to jejich manželství a jejich život, ale my jsme v něm byly taky, vše jsme viděly a něco to v nás zanechalo.

Dá se toto opravdu odpustit?


Yanina


Odpouštět je lidské, říká se, ale nevím, zda se lidsky chovali vaši rodiče. Snad ta dětská traumata budete umět překonat. Držím palce!

editorka Mira

"Zničili" vám rodiče dětství? Žili jste ve věčných hádkách? Lze jim to odpustit?

Téma na čtvrtek:
Odpouštět
Co?
Proč?
Jakým způsobem?
Komu?
I sami sobě?
Neumíte?

Je pro vás odpuštění úlevou?

Litovali jste někdy, že jste odpustili?

Napište nám, odměníme Vás!
redakce@zena-in.cz

Reklama