V kavárně Slavia  debatovali o Evropě politici, umělci i studenti
Bývalý prezident Václav Havel u příležitosti oslav Dne Evropy přečetl svůj „Evropský příběh“. V kavárně praskající ve švech mu při čtení sekundovala řada osobností – hudebník Michael Kocáb, novináři Lída Rakušanová, Jarmila Balážová, Martin Schulz, hudební publicista Jiří Černý či kritik Jan Rejžek.  Poté se v kavárně rozpoutala rozsáhlá diskuse. V rámci projektu Café d´Europe se  podobná setkání uskutečnila v dalších 26 kavárnách 26 evropských hlavních městech.

Otcem myšlenky „evropských kaváren“, v nichž lidé debatují o Evropě, je Jiří Gruša – prezident mezinárodního PEN klubu.
Václav Havel ve svém příspěvku označil Evropu jako „společně sdílený osud, komplikovanou historii, sdílené hodnoty i kulturu života, k jejímuž ohraničení nestačí ani pouhý pohled do školního atlasu, ani pouhý pohled na seznam členských zemí. Už proto se o Evropě v tomto smyslu mluví hůře, a tudíž i méně. A přitom právě rozpravou o ní by měly všechny debaty o Evropě a její budoucnosti začínat“.

Havlovu textu v pražské Slavii naslouchala se zájmem přísedící rakouská velvyslankyně v ČR Margot Klestilová, premiér Jiří Paroubek, ministr zahraničí Cyril Svoboda, či eurokomisař Vladimír Špidla. Celým setkáním provázel umělecký šéf Divadla na Vinohradech Martin Stropnický.

 

Do závěrečné debaty se zapojili kromě přítomných novinářů a studentů také předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček či poslanec Evropského parlamentu Richard Falbr.

Zdroj: Kateřina Jíchová
 

 


 

 

 

Reklama