Dalším chlupáčem v našem Atlasu psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz, který vytváříte i vy, milé čtenářky, je havanský psík či havanský bišonek. Čtenářka Ekleinovka si nemůže tohle plemeno vynachválit!

havansky bisonekZemě původu: Západní středomořská pánev, vývoj: Kuba
Použití: společenský pes
Klasifikace podle F.C.I.:

Velikost v kohoutku: 23 až 27 cm (tolerance: od 21 do 29 cm)
Hmotnost: 3 až 6 kg
Průměrně se dožívá: 14 až 15 let
Chovatelský klub: www.havanskypsik-kchhp.net

Historie plemene...

Plemeno pochází z oblasti západního Středomoří a vyvinulo se ve španělských a italských přímořských oblastech. Zdá se, že tito psi byli dovezeni na Kubu italskými námořníky. Nesprávně dala nejčastěji se vyskytující hnědá barva těchto psů (tabáková) podklad legendě o tom, že plemeno pochází z Havany, hlavního města Kuby. Politické události bohužel vedly k úplnému vymizení starých krevních linií havanských psíků na Kubě. Několik psů bylo naštěstí úspěšně propašováno z Kuby - jejich potomci přežili v USA.

Vzhled psa a důležité proporce...

Havanský psík je robustní malý pes, na nízkých nohách, s dlouhou bohatou srstí, jemnou a nejlépe vlnitou. Jeho pohyb je živý a pružný.

Důležité jsou:

  • Délka tlamy (od špičky nosu ke stopu) je rovna vzdálenosti mezi stopem a týlním hrbolem.
  • Poměr mezi délkou trupu (měřenou od hrbolu ramenní lopatky k hrbolu kosti sedací) a výškou v kohoutku je 4/3.

havansky bisonek

Povaha havanského bišonka...

Výjimečně bystrý, snadno vychovatelný v ostražitého psa. Oddaný, s veselou povahou, je přívětivý, okouzlující, hravý, miluje legraci. Má rád děti a je ochotný si s nimi kdykoliv hrát.

Jak o něj pečovat?

Havanský psík je skutečně ideální městský pes. Život v bytě mu maximálně vyhovuje, pokud je mu věnována dostatečná pozornost. Vždy se snaží přizpůsobit svému pánu, může z něj tedy vyrůst pecivál a mazel, kterému se ven moc nechce, stejně jako agilní milovník dlouhých procházek. Je rád vy středu dění, takže je oblíbencem návštěv. Je velice učenlivý a pozorný. Není žádný lovec a rozumí si s ostatními zvířaty. Jediné drobné úskalí je jeho hedvábná (většinou dlouhá) srst. Ta vyžaduje pravidelnou péči česáním a kartáčováním, aby byla zdravá a příjemná. Havaňáčci s kratší srstí se objevují, ale doposud nebyli uznáni standardem FCI a ačkoli dostávají průkaz původu, nejsou chovní.

Slovo čtenářky Ekleinovky - paničky havanského psíka Bastiena

havansky psikNa Tři krále jsme si přivezli domů nového člena rodiny. Štěně havanského psíka Bastiena. Pejsek byl zpočátku hyperaktivní, mrštný jako lasička a co mohl, to ukradl a jal se rozcupovat v co nejkratší chvíli. Postupem času se zklidnil a je z něj miláček celé rodiny. Má sobolí barvu, která je u tohoto plemene poměrně vzácná.

Vzácná je i jeho povaha. Takového dobráčka jsem ještě neviděla. Vždycky dobře naladěný, přítulný, milý pes, který je připravený na hry všeho druhu i dlouhé procházky. Nechá si vzít cokoli, i jeho oblíbenou kost, sáhnout do misky s jídlem, prostě na něm můžete dříví štípat. Je to inteligentní pejsek, rychle se všechno učí. Dokonce mluví svojí psí řečí. Přijde, šťouchne do mne a začne: „Ram, ram, ram. Což značí, abych začala házet míček, který mi hodil k nohám. Na povel „povídej“ začne „ram, ram“ do nekonečna. Také odmlouvá, stačí mu říct: „Cože??“ a už mele...

Spí mi výhradně u hlavy. Dokud byl malinký, byl jen takový baret nad mojí hlavou. Teď v sedmi měsících už má 5,5 kg a je to kus chlapa, takže ho mám od ramene k rameni. Jak se hnu, hne se i moje kožešinová šála.

A jak umí vítat při příchodu z práce, to jsou salta, úplný cirkusák. Trvá to několik minut, než dokonale přivítá svoji lidskou smečku za radostného kničení. Štěká minimálně. Nelíná, nepáchne - má samočisticí nádherně jemnou srst (koupeme ho, češeme, samozřejmě). Opravdu ideální společník do pohody i do nepohody - to vás z ní zaručeně rychle dostane. Zatím nejlepší psí plemeno, které jsem kdy měla.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama