S pobytem na ostrově Maui se s Havajskými ostrovy rozloučíme. Prostřednictvím naší cestovatelky Petry Lamlové vás čekají poslední dvě reportáže s unikátními záběry z tohoto ráje na zemi. Ale nebojte se, přijdou další, neméně zajímavé kouty země. Ale teď ještě zpátky k Havaji.

Maui – Ostrov údolí

část první
Ostrov Maui vznikl výbuchem dvou sopek. Výbuch byl tak silný, že láva vyplnila prostor mezi oběma vulkány, a tak vznikl jeden veliký ostrov Maui. Možná i proto se tomuto ostrovu říká „Ostrov údolí“. Na nejvyšší sopce Haleakalá jsme strávili celý den.

Vulkán Haleakalá zabírá téměř celé východní pobřeží ostrova. Vulkán je již vyhaslý a tyčí se do výšky přes 3.000 metrů nad mořem. Cesta na vrcholek je opravdu zážitek, klikaté cesty, šílené stoupání a převýšení však za to stojí.

Kráter má v průměru 12 kilometrů a hraje všemi barvami. Abychom si vychutnali tu nádheru, přece jen jsme se kousek vydali.

Zbytek odpoledne jsme pak strávili na pláži, kde jsme příjemně relaxovali ve velkých vlnách.

Další den jsme se vydali na jihozápadní část ostrova, naším cílem bylo městečko Lahaina, které kdysi bývalo hlavním městem ostrova a sídlem králů, později se stalo městem velrybářů. Lahaina je nádherné město plné krásných domů z období lovců velryb, ale příliš přeplněné turisty. I tak nás ale atmosféra města dostala.

Na náměstí najdeme údajně největší fíkus na světě. Z Indie byl dovezen před více než sto lety na výročí křesťanské misie. V té době měřil cca dva metry. Dnes má tento strom dvanáct spojených kmenů, a větve jsou dlouhé až sedmdesát metrů. Celé náměstí je zastíněno.

Cestou do Lahainy je mnoho nádherných pláží a především vyhlídek na skálách, které lákají k pozorování velryb. Velryby připlouvají od Aljašky ke břehům Havaje každý rok, a např.  23. 2. 2013 zde napočítali 1.126 velryb!!! Kochali jsme se tou nádherou, bohužel se nám nepovedlo je pořádně vyfotit.

Symbolem ostrova Maui je údolí Iao, které je plné bujaré vegetace, leží na úpatí další vyhaslé sopky.

Jih ostrova je téměř neprůjezdný, protože je pokrytý lávou, která tvoří neuvěřitelnou masu.

Na závěr naší cesty z ostrova Maui jsme si nechali to nejkrásnější: Hana Road, pobřežní silnici, dlouhou 83 km s 617 zatáčkami a 56 jednosměrnými mosty.
Ale o tom zase příště.

Petra

pppp

Příště:  Hana Road a rozloučení s Havají

Související články:

Reklama