Hašepsut

Myslím, že většina z nás má historii Egypta spojenou s Tutanchámonem či jeho poslední vládkyní, královnou Kleopatrou. Jenže Kleopatra nebyla jedinou ženou v čele této kdysi tak mocné říše. Legendární a také jednou z nejúspěšnějších se stala královna Hatšepsut, která se pro posílení své autority oblékala jako muž a nechávala se zobrazovat s faraonským vousem …

Narodila se jako nejstarší dcera faraona Thutmose I. a jeho hlavní manželky Ahmose někdy mezi lety 1507 - 1504 př. n. l. Egyptští faraoni mívali jednu hlavní královskou manželku a několik vedlejších. Hatšepsut byla od dětství velmi ctižádostivá a moc toužila vládnout. Otec ji ostatně do vlády zasvěcoval, aby mohla vládnout po boku svého nevlastního bratra Thutmose II. Toho ustanovil jako vládce. Podle tehdejších egyptských zvyklostí se Hatšepsut za něj provdala. Porodila mu však pouze dceru Neferure.

HatšepsutThutmose II. měl vážné zdravotní problémy, především kožní chorobu, což zjistili egyptologové z jeho mumie objevené na konci 19. století. Vůbec mu tedy nevadilo, že Hatšepsut prakticky vládla za něj. Ostatně on brzy umírá a nástupcem se stává Thutmose III., kterého faraon zplodil s jinou ženou. Jenže ten byl ještě příliš malý na to, aby mohl vládnout. A protože byla jeho vlastní matka Eset nízkého původu, je rozhodnuto, že roli regentky převezme „macecha“ Hatšepsut. Ta se jí radostně ujímá.

Tato role ji ale po čase přestává uspokojovat, a tak se sama prohlašuje faraonem. Neupírá sice spoluvládu nevlastnímu synovi, ale vládne prakticky sama. Její vláda byla v mnoha směrech úspěšná. Udržovala v zemi mír a vedla ji k blahobytu. Zasloužila se o rozkvět obchodu a námořnictví, podporovala umění. Snažila se rozvíjet kovovýrobu, zemědělství, budovala zavlažovací zařízení, podporovala těžbu v dolech či lomech.

Stála i za rozvojem architektury, která je spjatá se jménem jejího kancléře a architekta Senenmuta. Ač pocházel ze skromných poměrů, dotáhl to na jednoho z nejmocnějších mužů v Egyptě. Zlí jazykové v tom vidí důsledek mileneckého poměru s Hatšepsut. Monumentalita královniných staveb je patrná i dnes. Například před chrámem v Karnaku, největším chrámovém komplexu v Egyptě, nechala postavit dva obelisky, které byly v té době nejvyšší na světě.

HašepsutHatšepsut zemřela po dvaadvacetileté vládě ve věku asi padesáti let. Dlouho se nevědělo, co bylo příčinou její smrti. Spekulovalo se, že ji její nevlastní syn a nástupce nutil, aby se otrávila, či ji nechal sám otrávit. Dnešní vědci se však domnívají, že za její smrtí nestojí násilí, ale rakovina žaludku a komplikace způsobené cukrovkou.

Na veřejnosti se prezentovala v mužském oblečení a s nezbytným faraonských vousem, jinak to prý v mládí byla velmi hezká žena

Po její smrti se stal konečně Thutmose III. samostatným panovníkem. Ihned po svém nástupu na trůn prý nechal zničit její sochy a snažil se její jméno vymazat z egyptské historie. To tvrdí jedni. Podle nejnovějších výzkumů ale to odstraňování památek nebylo okamžité a už vůbec ne důsledné.

Hatšepsut byla výjimečnou ženou, prý mocnější a úspěšnější panovnicí než později Kleopatra. Přes úporné snahy jejího následovníka její jméno neupadlo v zapomnění a zůstalo součástí egyptské historie i kultury.

HatšepsutHatšepsut

Zádušní chrám královny Hatšepsut v Dér el-Bahrí.

Foto: Wikipedie, shutterstock.com 

 

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Uložit

Reklama