Dobré poledne, i když je deštivé,

musíme věřit, že se vyplní předpověď a do odpoledne se to vyprší.

Mě jenom tak mimo téma napadlo: když máme to jaro, vzpomínáte si ještě někdo na povinné jarní brigády?

My jsme totiž byli tuto neděli na vyjížďce po okolí města a já jenom lapala po dechu při pohledu na ten všudypřítomný binec. Až jsem měla chuť to vyfotit a někam poslat do novin.
Kolem našeho paneláku zvládneme naváté papíry a igelitové sáčky posbírat my dva s manželem (však sousedé na nás ze svých oken koukají jak na exoty a nevylezou, aby pomohli), ale copak jinde ten nepořádek nikomu nevadí?
Na co lidi čekají?
Nedaleko máme základní školu. Opravdu velikou, ani nevím, kolik stovek dětí do ní chodí a překypuje nevybitou energií. Celou zimu byl před školou neuklizený chodník. Škola je v zeleni, nedaleko je malý rybníček, parčík. Válí se tam kelímky, svačinky, papíry, PET lahve. Kdo to dělá, si jistě domyslíte.

Před pár lety jsem si dopisovala s referentkou magistrátu pro městskou zeleň a naivně jí navrhovala to, aby škola zapůsobila na své žáčky, zorganizovala nenáročnou brigádu a samy děti se přičinily, aby měly hezké okolí a znaly cenu práce při úklidu.
Jak jsem se mýlila! Škola prý nemůže nařizovat dětem, když jsou mimo budovu, jakoukoliv pracovní činnost. A tak jsem jen smutně vzpomínala na povinné "totalitní" brigády, které mi neublížily, ale zato mi vštípily cit pro uklizené veřejné plochy.
Lidi na vesnici kolem svých domků uklízejí s naprostou samozřejmostí, styděli by se mít tam odpadky. Ale ve městě, jako bychom chodili po venku se zavřenýma očima. Zkrátka  "nejsou lidi", nebo co :-).

Zdraví GerdaMilá Gerdo,
tak přesně tohle znám.
"Co tě nepálí, nehas."
Mluvíte mi z duše. Okolo našeho domu se neustále válejí všelijaké papíry a všechno, co lidem odpadne od ruky. Už si připadám jak popelářský učeň a sbírám. Sbírám i odvahu napsat leták, aby lidé z domu sami vyšli a udělali si takovou malou jarní brigádu.neživá jsem
Bohužel v blízkosti se nachází obrovská ďáblická skládka, kam se odváží odpad snad z celé Prahy a lidé patrně hřeší na to, že občas něco přilétne, něco spadne z naklaďáku a tak mají vlastně falešné alibi: "My nic, to je ze skládky."
Strašně mě to štve a jsem ráda, že jste toto téma nakousla.
Ráda bych ho rozvedla a uvedla jako příští téma, co říkáte?

Reklama