Ve čtvrtek 1. prosince 2005 má v České republice premiéru nový díl Harryho Pottera. Máte možnost si přečíst propagační materiály od společnosti Warner Bros ke čtvrtému pokračování s názvem Ohnivý pohár. 


Pronásledován nočními můrami, díky nimž ho jizva bolí hůř než obvykle, Harry (Daniel Radcliffe) s povděkem uniká znepokojivým snům a s kamarády Ronem (Rupert Grint) a Hermionou (Emma Watsonová) navštíví mistrovství světa ve famfrpálu.

Oblohu nad tábořištěm famfrpálových fanoušků však rozzáří zlověstný úkaz – Znamení zla, podpis černokněžníka lorda Voldemorta. Vyčarovali je jeho přívrženci, Smrtijedi, kteří se na veřejnosti neodvažují ukázat už od Voldemortova (Ralph Fiennes) zmizení před třinácti lety – oné noci, kdy zavraždil Harryho rodiče.

Harry touží po návratu do bezpečných zdí školy čar a kouzel v Bradavicích, kde ho může ochránit profesor Brumbál (Michael Gambon). Letos bude ale všechno trochu jinak. Brumbál oznamuje, že Bradavice budou pořádat Turnaj tří kouzelníků, jednu z nejpozoruhodnějších a nejriskantnějších čarovných soutěží kouzelnického světa.


 


Z každé ze tří největších a nejprestižnějších kouzelnických škol bude vybráno po jednom šampiónovi, který bude plnit řadu životu nebezpečných úkolů a snažit se získat nesmírně ceněný Pohár tří kouzelníků. Studenti Bradavic užasle sledují, jak do Velké síně přicházejí elegantní dívky z akademie v Krásnohůlkách a zasmušilí chlapci ze školy v Kruvalu, a bez dechu čekají na výběr svých šampiónů.

Pracovník ministerstva kouzel Barty Skrk (Roger Lloyd Pack) a profesor Brumbál předsedají svícemi ozářenému ceremoniálu plnému napjatého očekávání a kouzelný Ohnivý pohár vybírá do soutěže po jednom studentovi z každé školy. Mezi sprškami jisker a plamennými jazyky pohár jmenuje kruvalskou famfrpálovou superstar Victora Kruma (Stanislav Ianevski), po něm krasavici z Krásnohůlek Fleur Delacourovou (Clémence Pósey) a konečně bradavického všeobecně oblíbeného primuse Cedrika Diggoryho (Robert Pattison). Pak ale zcela nevysvětlitelně vychrlí ještě jedno poslední jméno: Harry Potter.

Teprve čtrnáctiletému Harrymu scházejí tři roky, aby se mohl do náročné soutěže přihlásit. Tvrdí, že svoje jméno do poháru nevložil a že soutěžit ani nechce. Rozhodnutí poháru je ovšem závazné, takže Harry soutěžit musí. Všude bují podezřívavost a žárlivost a bulvární novinářka Rita Holoubková (Miranda Richardson) ještě víc rozdmychává plameny antipotterovské nenávisti ve své skandální společenské rubrice. Dokonce i Ron začíná věřit, že jeho „po slávě prahnoucí“ kamarád pohár nějakým trikem přiměl, aby ho vybral.

Brumbál pojme podezření, že ten, kdo Harryho do turnaje přihlásil, se ho úmyslně chystá vystavit vážnému nebezpečí.

 


Harry Potter a Ohnivý pohár 

Hrají: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon, Brendan Gleeson, Jason Isaacs, Gary Oldman, Alan Rickman, Maggie Smith a Timothy Spall.

 

Režie: Mike Newell

Produkce: David Heyman

Scénář: Steve Kloves

Podle románu: J.K. Rowling

Výkonná produkce: David Barron a Tanya Seghatchian

Kamera: Roger Pratt, BSC

Vedoucí výroby: Stuart Craig

Střih: Mick Audsley

Koprodukce: Peter MacDonald

Návrhy kostýmů: Jany Temime

Hudba: Patrick Doyle

 


Odkazy na další materiály:

JAK SE NATÁČEL TURNAJ TŘÍ KOUZELNÍKŮ

SILNÉ STRÁNKY DOSPÍVÁNÍ

O HERCÍCH

O TVŮRCÍCH

Reklama