...říká vtipně o svém zajímavém povolání Klárka 66.

Jsem harfenistka - hráčka na harfu v operním orchestru. Vzhledem k tomu, že harfa má 47 strun a 7 pedálů, kde harfenistka hraje z not, při tom sleduje dirigenta, pohledem neustále skáče od not ke strunám a k dirigentovi a zároveň nohama ovládá zmíněných 7 pedálů, považuji hraní na harfu za téměř komplexní zapojení všech končetin i smyslů. Harfenistka, to je takový multifunkční stroj na výrobu krásných zvuků. Je v orchestru většinou sama, tedy žádná opora ve spoluhráči. Když přijdou sóla, musí sama zvládnout hrát náročné partie, často je to technikou zvanou laufy - tj. rychlé překládání rukou po strunách. Stačí se minout o milimetry a vznikne nesprávný akord.

Harfenistka si svůj nástroj také sama ladí a při zmíněných 47 strunách, které se lehce rozlaďují, je to nekonečná až úmorná snaha udržet harfu únosně naladěnou. Harfenistka ladí pořád, před každým

vystoupením, o každé pauze a často i během hraní. Říká se, že harfenistka půl života proladí, aby druhou půlku hrála falešně. Ale když se ozvou cinkavé zvuky harfy, hudba získává téměř nadpozemské zabarvení.

Harfa byla nástrojem krále Davida a právem se jí říká královský nástroj. Harfenistka je tedy jako hráčka na královský nástroj právem považovaná za sólistku orchestru.

Tolik tedy o mém povolání.

Klárka 66


Proč jsem si Klárku 66 vybrala k rozhovoru?
Jsem scénografka a kostýmní výtvarnice a zvláště k opeře mám hodně blízko. Když jsem se tak o zkouškách dívala do orchestru, napadala mě spousta otázek. Dnes mám možnost se zeptat harfenistky. Tak jdu na to:


Malé dětičky běžně začínají chodit do „lidušek“ na housle, na flétnu nebo na klavír. Jak jste začínala vy? Předpokládám, že jste začala nějakým méně náročným nástrojem.
Je to opravdu tak, začínala jsem hrou na klavír. Byla jsem docela úspěšná klavíristka. Na harfu si mě vybral pan profesor konzervatoře, který hledal žáky do své třídy.

 

Jak a kdy vás napadlo začít hrát na harfu?
Pro harfu jsem se rozhodla až po zmíněné nabídce pana profesora, kterému jsem byla doporučená. Bylo mi 14 let a byl to asi rok před přijetím na konzervatoř.

 

Máte doma svoji vlastní? Kolik takový nástroj třeba stojí?
Doma mám svůj vlastní nástroj, ten však potřebuje generální opravu, proto cvičím na zapůjčený nástroj z divadla. Harfa opravdu není levná. Ty nejlevnější nástroje se dají koupit cca za 100 000 Kč, ale kvalitní koncertní nástroje stojí i přes milion korun. Proto také cvičím na vypůjčený nástroj.

 

Je známo, že kvalitní housle získávají časem na hodnotě. Jak je to u harfy?
U harfy to není pravidlo, staré nástroje, například od francouzského nástrojaře Erarda, nejsou zdaleka tak dokonalé jako současné nástroje americké a italské výroby.

 

Existují samostatné koncerty pro harfu?
Samostatné koncerty pro harfu existují. Miluji např. koncert W. A. Mozarta pro flétnu a harfu, Händelův koncert B dur pro harfu a orchestr, ale také Rodrigův kytarový koncert upravený pro harfu.

Všichni známe třeba Rusalku, operu, která se bez harfy neobejde... mohla byste nám doporučit nějakou jinou, ve které má harfa tak široký prostor?
Téměř ve všech romantických operách harfa zazní, ale výrazný sólový part se objevuje i v baletech, např. Labutí jezero, Louskáček... V opeře Nápoj lásky G. Donizettiho doprovází tenoristu v jeho slavné árii Una furtiva lacrima. Nádherné je intermezzo G. Bizeta z opery Carmen, kde hraje harfa s flétnou a posléze s dalšími dechovými nástroji.

 

Co děláte v pauzách, když zrovna nehrajete svůj part? Můžete odejít z orchestřiště?
Při dlouhých pauzách je možné opustit orchestřiště, ale musím být neustále ve střehu, abych svůj nástup neprošvihla. Přesto mě stále baví poslouchat pěvecké výkony kolegů na jevišti.


Řekla bych, že harfa je vyloženě ženský nástroj, i když já sama viděla v orchestru i harfenisty. Je to běžné, nebo jsou muži herfenisté spíš výjimkou?
Je sice pravda, že harfa je převážně nástroj pro ženy, ale muži se za harfou objevují a není to až taková výjimka.

Soutěž: karavan 

Máte nějakou veselou historku?

Veselých historek mnoho nemám. V Rusalce jsem měla zahrát jeden sólový tón, který se obtížně tvoří (tzv. flažolet), bohužel se neozval a já jsem to okomentovala jadrnou poznámkou, kterou nelze zveřejnit. Orchestr jsem rozveselila, dirigenta asi vyděsila, jen doufám, že to nezaslechli diváci v hledišti.

 

Děkuji za příjemný rozhovor a přeji co nejvíce úspěšně zvládnutých flažoletů v hudbě i v soukromém životě!

Reklama