Harém je slůvko opředené vůní Orientu, příchutí tajemství Tisíce a jedné noci, vzbuzuje představu krásných žen, pestrých šatů, závojů a cinkajících náušnic, fontánek v zahradách, ale také vysokých zdí a strážců. Harém je zkrátka luxusní vězení pro ženy. Ta, která do něj byla vybrána, ho až na krátké a vzácné procházky pod dohledem stráže většinou už nikdy v životě neopustila.
Samo slůvko harém je přitom poměrně mladé - pochází z arabštiny a znamená to, co je zakázané, posvátné, nepřístupné a neporušitelné. Místo zvané al-haram se nachází v každé mešitě. Až v Otomanské říši bylo spojeno s palácem, v němž byly uzavřeny ženy sultánů - nazýval se haremlik. Jeho obyvatelkám se pak říkalo harím. Právě z turečtiny se slovo harém dostalo do evropských jazyků.
Nejstarší harémy
Harémy jako takové jsou ovšem mnohem staršího data. V Mezopotámii existovaly už před pěti tisíci let. Trosky starodávných harémů byly objeveny i v Persii, kde se těmto komplexům říkalo enderun. V Indii zase existovala takzvaná zanána. Harémy byly zkrátka známy nejen po celém Orientu - speciální dům pro ženy býval součástí i mnoha řeckých paláců. Byl to ovšem až islám, který přinesl plné uzavření harémů - až pod taktovkou následovníků Proroka se ženy staly luxusními vězeňkyněmi.
Udržet tolik žen, mnohdy pocházejících ze vznešených rodin, celý život „za zdí“, s sebou přinášelo množství problémů. Jedním z nejzávažnějších byla sexuální podvýživa. I ten sebevýkonnější sultán nedokázal uspokojit všechny své ženy. A většina sultánů nebyli žádní mladíčci. Šanci tak měla sultánova favoritka a možná tu a tam některá další žena, ale valná většina obyvatelek harému si sexu příliš neužila. Není proto divu, že tyto ženy hledaly uspokojení bez ohledu na sociální postavení a na riziko. Protože stráž v harému tvořili muži vykastrovaní - eunuši, nalézaly ženy štěstí v náručí otroků.
Ne každé se ovšem poštěstilo najít si toho vhodného otroka. A tak bývaly ženy v harému mnohdy apatické, tloustly, nebo byly naopak podrážděné a hašteřivé a zábavu nacházely v pletichaření. Někteří sultáni se je proto pokoušeli zabavit jinak - nutili je věnovat se umění - ženy měly skládat básně, malovat, hrát na hudební nástroje, tančit. Přesto byla nejhorším nepřítelem obyvatelek harému nuda.
V představách Evropanů je obvykle harém plný mladých a krásných žen. Ovšem žena, která přišla do harému, z něj nemohla být vypovězena - a tak harémy postupně stárly. Sultáni si vybírali nové a mladší společnice, ale jejich bývalé favoritky v harému zůstávaly. Když v roce 1909 Turci svrhli Abdula Hamída a odváželi ženy z jeho harému, tvrdili očití svědci, že to vypadalo spíše jako by vyklízeli starobinec.
Chtěla byste žít v harému? Dovedete si takový život představit? Dokázala byste se zabavit? Nebo by Vás takové luxusní vězení ani nejmenším nelákalo?
Nový komentář
Komentáře
alpina: Oni je většinou kastrovali dost zamlada, takže to spíš ne.
Kastrace byla dvojího druhu. Záleželo i na věku chlapce. Jedna možnost byla, že jej připravili o varlata, ale nechali mu penis. Mohl normálně močit a za určitých okolnéstí i souložit. Druhá možnost byli ti, kterým kromě varlat odňali i penis.
http://obrazky.seznam.cz/detail?id=eJyVy80OgiAAAOA7D%2BIRRKhBm3MzPVjdqrVOTZGE/EPBuTr07NVaD9D9%2B6IhlFM3CeVddePkGGLP%0AhkA5Z1YIzfMMpVB9dxdQ9C16jo9c1BZNXSlH9H0Y3kz1T4DKtSCgS0AWPiD4V3WbV9JCo4WV%2Bfhm%0An69tJEydNsnlPMgYBy7mW9VZeawLnvqn4bBZJ4Rme%2B16scsA4wAHjBFSlARTzinOWUFfoUlMKg%3D%3D%0A
http://cs.wikipedia.org/wiki/Eunuch
Ťapina: ale postaví
AHANAH: Eunuchovi se nepostaví
I v dnešní době máme harém - odchycená "děvčata" vydělávají svým tělem pro sultany-alfonze.
Nyotaimori: já nechtěla bejt obscénní
to si každej domyslí, kam se co vine
Já bych se skamarádila s nějakou jinou harím a užívaly bysme si... Když se ruka k ruce vine, nikdo na sexuální podvýživu nezajde :-)
OlgaMarie:
Milé dámy,leckterá z nás možná žije v harému.Ta šťastnejší o tom neví
gerda: No, ony samozřejmě oficiálně nesměly. Ale zatímco střážci byli kastrováni, většinou se nepředpokládalo, že by žena klesla tak hluboko, aby si něco začala s otrokem - a tak otroci v některých harémech - samozřejmě ne ve všech - kastrováni nebyli. Ale když na takový poměr sultán přišel, byl otrok popraven a žena obvykle potrestána sice mírněji, ale také dost krutě - třeba bičováním.
Jo, a ženy samy nerozhodovaly, jestli chtějí do harému nebo ne. Nikdo se jich na to neptal, pokud měl sultán zájem, měl i prostředky, jak nové milostnice získávat.
Mně se moc nezdá, že by měly takovou svobodu, aby si mohly hledat náhradní sexuální zdroj v otrocích! Sultán měl výhradní právo a těžce trestal jakékoliv provinění. To by jim strach nedovolil.
V harému bych žít nechtěla.To by bylo to poslední,kam bych zapadla.
:-)) Ne, v harému bych žít nechtěla. Zabavit se dokážu všude, ale dávám přednost nějakým lepším, méně přelidněným místům. Harém opravdu ne. :-)