Přesně podle této věty se snaží na farmě Hare Krišna rozkládající se mezi Benešovem a Vlašimí žít několik desítek oddaných. Pojďte na návštěvu.

Na úvod:

Tohle není žádná expanzivní sekta snažící se ze svých příznivců vymámit majetek a pak je šikovně zmanipulovat. Žijí, myslí a uctívají jinak než členové konzumní společnosti, jejich nejvyšší hodnotou je služba Krišnovi, ale inaprosté odmítání násilí jak na lidech, tak na zvířatech. Jsou mírní, laskaví, pohostinní a nenajdete mezi nimi mnoho těch, kteří svévolně zabili byť jen otravnou mouchu. 

Ztráta všech světských tužeb

Oddaným, jak se nazývají, se můžete stát dvojím způsobem. Buď nadále žijete a pracujete tak jako je v naší společnosti zvykem a odlišujete se od svých sousedů jen svým soukromím – to znamená žijete podle védské tradice, odříkáváte posvátnou mantru Hare Krišna, jíte přísně vegetariánsky a doma se scházíte u rodinného oltáře, nebo svůj život zcela změníte a začnete žít v jednom z védských center. Zde pracujete, meditujete, účastníte se slavností, modliteb v chrámu, přednášek i společných zpěvů a stanete se součástí společenství, které se o vás ve všech ohledech postará. Dá vám najíst, oblékne vás, zkrátka postará se o vaše tělo i duši.

m

Platíte za to vytržením z reality, ztrátou tužeb po materiálních hodnotách, zjednodušením svého života návratem o mnoho desítek, ale i stovek let zpátky. Těšit vás přestane i sex. Oddaní ho mají povolen pouze za účelem manželského plození dětí.

Jakmile se zadaří, váš vztah s manželem se ustálí na ryze platonické rovině. Díky hlubokým meditacím, tanci a zpěvu manter vás však žádná touha sžírat nebude. „Manželská láska se tak povýší na daleko duchovnější a láskyplnější vztah,“ vysvětluje mi Kamala, devětadvacetiletá matka dvou malých dětí, se kterou si zítra můžete přečíst rozhovor.

Zelené údolí

Teď procházím statkem rozkládajícím se v zeleném údolí u obce Městečko. Na úvod vás přivítá zrenovovaná brána, kolem které se na pastvinách pasou stáda krav. Za branou se ale ocitnete v jiném světě. Veliký dvůr je obestavěn hospodářskými budovami, některé jsou již notně zchátralé, nakouknout můžete do svatyně s krásně zdobeným oltářem s božstvy Krišny, která se denně koupou, převlékají a přijímají oběti v podobě vegetariánské krmě. O kus dál najdete kamenný mlýn, kde si oddaní sami drtí mouku mezi kameny. Je tu včelín s bzučícími úly, velký kuchyně a výrobna domácích kosmetických produktů. Kolem statku se začíná zelenat rašící obilí. Půdu zde obdělávají čtyřmi koňmi a třemi voly, hnojí ji jen chlévskou mrvou a zeleným hnojením.

y

Soběstačnost je základ

Krišňáci se totiž snaží být co nejvíce soběstační. Pěstují si zeleninu, obilí i brambory. Vyrábějí přírodní kosmetiku, sýry, med i jeho produkty. Přebytky prodávají a je o ně zájem. Aspoň mezi vyznavači zdravé výživy. Výrobky jsou bez použití jediné chemikálie a na rozdíl od těch komerčně prodávaných je zde dostanete za velice příznivé ceny. Sami můžete zhodnotit na www.jamuna.cz. Zde jeden moc užitečný recept na ghí.

Ghí je přepuštěné máslo, ale ačkoliv se z másla připravuje, má úplně jiné vlastnosti. V ajurvédě platí za elixír života, neboť má omlazující a regenerační účinek. Ghí posiluje látkovou výměnu a obranné síly. Podle ajurvédských pozorování a vědeckých výzkumů snižuje také hladinu cholesterolu. Zároveň napomáhá detoxikaci, neboť váže jedy z těla, které jsou rozpustné v tuku a odvádí je z těla.

Do  nerezového hrnce dáme 3 kg másla, které necháme rozpustit a bez zakrývání vaříme, dokud nepění. V tomto momentě stáhneme plamen na minimum a postupně odstraňujeme pěnu. Máslo lze přelít přes tenké plátno a žmolky zachytit. Tekutinu dále vaříme na mírném ohni a odstraňujeme pěnu. Zhruba po 2 hodinách máslo-ghí dostává typickou jemnou vůni a barvu – jemné nažloutlé naprosto transparentní tekutiny. Vše znovu přecedíme do čistých uzavíratelných sklenic. Ukládáme v lednici či na tmavém chladném místě, kde vydrží mnoho měsíců. Používá se místo oleje i normálního másla.

Ale dost textu. Jestli si chcete udělat opravdu originální výlet, vypravte se do Krišnova dvora, kde se každou neděli od 14 hodin pořádá kulturní program s vegetariánskou hostinou pro veřejnost. Farmu si můžete prohlédnout za doprovodu zdejších obyvatel, kteří vás rádi provedou a všechno vám ukážou. Líbit se zde bude hlavně dětem.

Chcete si zazpívat posvátnou mantru, která očišťuje mysl od všeho zlého? Prý je výborná proti depresi, stresům a starostem.

Hare Krišna Hare Krišna

Krišna Krišna Hare Hare

Hare Ráma Hare Ráma

Ráma Ráma Hare Hare

 

Reklama