Její narození před třiceti lety znamenalo revoluci pro neplodné. Britka Luisa Brownová se jako první dítě na světě narodila díky umělému oplodnění mimo tělo matky.

Sledoval to tehdy celý svět. Byla to naděje pro desítky milionů dvojic, které nemohly přivést na svět dítě přirozenou cestou. A 25. července 1978 se podařilo! Dnes je Luisa zaměstnankyní britské pošty, ale nepracuje. Je totiž na mateřské. Má dvou a půlleté dítě s devětatřicetiletým Wesleyem Mullinderem, kterého si vzala v roce 2004. 
 
A jak byla Luisa vůbec počata? Britský embryolog Robert Edwards a gynekolog Patrick Stepto laparoskopicky odebrali její matce vajíčko, v živném roztoku je smísili s manželovými spermiemi a vzniklé embryo vložili do matčiny dělohy.

Tedy nic už dnes mimořádného. Tento způsob oplodnění lety dokonce zevšedněl a po Luise tak vznikly přes tři miliony dětí.

Výzkum se ani tehdy nezastavil a vědci přicházeli s novým a novým vylepšením. A díky jednomu z nich, kdy se uměle oplodní vajíčka přímo v těle matky, se 4. listopadu 1982 na Lékařské ženské klinice ve fakultní nemocnici Krajského ústavu národního zdraví v Brně narodilo první tehdy československé dítě ze zkumavky (pro zajímavost: 3650 gramů a 51 centimetrů). Na převratné novince měli tehdy zásluhu čeští lékaři z Brna.

Reklama