A děla se. Čtenářka Hanula ji jen trochu napomohla nákupem v tehdejším Tuzexu. Více se dozvíte, když kliknete na její příspěvek.

Vzpomínám na život na zámku - bydlela tam moje milovaná babička, za kterou jsem hodně jezdila. Život na zámku nebyl jednoduchý - nebyla tam zavedená voda - pro tu jsme museli do studny na nádvoří, na suchý záchod přes celé nádvoří do druhého „křídla“.

Když nastalo velké prádlo, nastala doslova robota .... pro vodu ke studni, ohřát ji na velkých kamnech (ještě, že dřeva a šišek bylo dost - babička jezdila s vozíkem do lesa a „čistila“ ho).
Na řadu přišla valcha a necky - máchání se odehrávalo v zámeckém rybníce... nicméně prádlo bylo vyprané a krásně vonělo po usušení sluníčkem.

Mimochodem ten zámek je pořád tak zdevastovaný, jako když tam žila moje babička - majitel, kterému byl vrácen, nemá na opravu peníze.

Doma to bylo o něco lepší - poloautomatická pračka, ale to máchání ve vaně, to byla také dřina a není divu, že maminku pořád bolela záda.

Byla jsem poslaná dlouhodobě služebně do „kapitalistické“ ciziny. A tam jsem se s tím technickým zázrakem potkala - automatická pračka.
Asi mi uvěříte, že moje nejzamilovanější činnost byla koukat dlouhé minuty do okna pračky, kde se prádlo převalovalo, voda se napouštěla a vypouštěla a k tomu ty úžasné prací prášky.

A to jsem se rozhodla - mami, koupím ti automatickou pračku v Tuzexu. Ať tě to ani nenapadne, já ji nechci....
Nedbala jsem - poslala jsem známým valuty, kupte jí pračku a dovezte domů a pak ať se děje vůle boží..... za čtrnáct dní volám domů, tak co - jó stojí tady... Volám bráchu - dělej s tím něco a brácha zakročil....

Při dalším telefonátu mi maminka nadšeně říká - jak jsem mohla dodneška bez automatické pračky  žít ?????

Hanula

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

________________

Život bez automatické pračky byl jistě krušný, ale ten pobyt u babičky na zámku Vám stejně závidím. Mělo to své kouzlo a ženy v té době nemusely dělat řadu jiných, dnes převážně i mužských věcí.
Děkuji, že jste napsala. Pěkný příspěvek :)
Saša

Téma dnešního dne 11. 3. 2013:  Technické vymoženosti

  • Bez jaké technické vymoženosti byste už nedokázala žít?
  • A proč?
  • A bez čeho byste naopak žít uměla?
  • Kterou z věcí byste klidně oželela?
    (lednička, pračka, žehlička, televizor, počítač, mobil, automobil atd. atd.)
  • Co pokládáte za největší technický vynález lidstva (hmatatelný)

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek od nás obdrží kuriózní dárek: zástěrku pro manžela (ke sporáku), k tomu nádavkem pár věcí na pečení a vaření + dva ručníčky (ty zase do pračky :))

darek..

Reklama