Na zlatá léta šedesátá zavzpomínala prostřednictvím písemného příspěvku i fotografií čtenářka s nickem hannah58. V té době jsme opravdu měli být na co pyšní!

Dnešní téma - na co jsem v historii naší země hrdá?

Velmi velice a ještě víc jsem hrdá na úspěch československého pavilonu a našich exponátů na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu. Pravda, autentický zážitek z té doby nemám, protože s ohledem na čas uskutečnění výstavy a mé datum narození, by to nebylo realizovatelné. V průběhu života jsem se postupně seznamovala s tehdy vystavovanými výrobky a celkově s užitým uměním šedesátých let minulého století. Je to má celoživotní srdeční záležitost! Vyloženě mé gusto je Bruselský styl - keramické a  porcelánové vázy a popelníky, misky na ovoce, vše v  přitažlivém designu (zajímavé jednoduché tvary, veselé proužky a kolečka).

Pamatuju, jak jsem u tety v bytě obdivovala tři plastová křesílka (tzv. mušle, alespoň myslím, že se tak nazývala) v pastelových barvách - růžové, žluté a smetanové a k tomu trojúhelníkový stolek se zaoblenými rohy a třemi nožkami. Křesílka mi připomínala jahodovou, vanilkovou a smetanovou zmrzlinu a vůbec jsem si nedovedla představit, že bych takovou krásu každodenně sdílela. Opravdu, krása to byla nadčasová, dosud ničím nepřekonaná, skvěle se hodící i do současných moderních minimalistických interiérů.

Doma jsem si hrávala s hračkami paní Libuše Niklové. Nejznámější z nich byl harmonikový pískací kocour, ale já jsem měla dokonce i harmonikové miminko. To jsem milovala, bohužel se nedochovalo. Stojací, dnes už vybledlá, lampa, a vázička - to jsou moje památky na zlatá šedesátá. Na fotkách je posílám i Vám.

Štěstí se na mne usmálo počátkem roku 2009, kdy jsem navštívila výstavu Bruselský sen. Užila jsem si  několik šťastných vzpomínacích hodin a povím vám, byl to zážitek! Můžeme být pyšní - však máme na co. Já tedy hrdá jsem!

hannah58

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

lapmy

vaza

___________________

Hračky paní Niklové měly vloni výstavu v pražském umělecko průmyslovém muzeu. Byla to opravdu kouzelná výstava.
A ten Brusel,tak ten Vám upřímně závidím, ano, tam jsme si ostudu nikdy neudělali.
Děkuji za příspěvek i fotografie – opravdu zlatá, šedesátá :)
Pěkný, májový den
Saša

Téma dnešního dne 9. května:
Na co jste v historii naší země hrdé?

(anebo nejste)

Vaše články budou jistě silná káva – a tu ode mě i dostanete. Mám ji už připravenou tady na stole.
Jde o dárkové balení Douwe Egbert

kava

Pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

 

 

Reklama