5ef32125b622dobrazek.pngHanna Reitschová se narodila v roce 1912 v dolnoslezském městě Hirschberg, které tehdy patřilo k Německé říši. Po 2. světové válce připadlo Polsku a dnes nese název Jelenia Góra. Hannin tatínek byl vážený oční lékař, maminka tyrolská šlechtična. Od malička se jaksi předpokládalo, že i Hanna zachová rodinnou tradici a půjde studovat medicínu. Ji však od dětství fascinovalo vše, co souviselo s létáním. Jako čtyřletá si prý létání chtěla vyzkoušet skokem z balkónu.

Neměla vůbec žádné dívčí záliby, zajímala ji jen technika. Přesto rodičům vyhověla a začala studovat medicínu, i když věděla, že se jí nechce naplno věnovat. Měla naivní představu, že spojí medicínu s létáním - že bude léčit v Africe, kam bude létat. 
 
Nakonec ale ze studií zběhla a začala se věnovat létání. Zpočátku na větroni – a hned překonala řadu rekordů. Jako první žena na něm třeba přeletěla Alpy, v bezmotorovém letadle vydržela ve vzduchu jedenáct a půl hodiny, jako první žena pilotovala helikoptéru…
Této své vášni podřídila celý svůj život. Po nástupu nacistů k moci neváhala a vstoupila do služeb wehrmachtu. Pilotovala letouny, v nichž seděli nejvyšší představitelé Třetí říše. Oblíbil si ji Hitler i média. Popularita jí nevadila. Naopak! Díky tomu se stala testovací pilotkou Göringovy Luftwaffe. V hlavní výzkumné stanici v Rechlinu mohla létat prakticky se vším, co měla Luftwaffe k dispozici. Se stroji nejen létala, ale uměla je i opravovat. Dokonce mnohdy lépe než technici k tomu vyškolení.
5ef3214a83705obrazek.png
Foto: Wikipedia

V roce 1942 málem přišla o život. Tehdy testovala letadlo Me 163 Messerschmitt s raketovým motorem. Při jednom z letů se do letadla zachytil odhozený podvozek, Hanna ztratila kontrolu nad strojem a havarovala. Utrpěla několikanásobnou zlomeninu spodiny lebeční, dvě zlomeniny obličejové části lebky, měla rozdrcený nos a zhmoždění mozku. Léčila se několik měsíců a po uzdravení obdržela Železný kříž.

I když později tvrdila, že se o politiku příliš nestarala, úplná pravda to nebyla. S Hitlerem se znala osobně, často pilotovala jeho letadlo. Byla ochotná položit za něj život. V roce 1944 si ho získala nápadem sebevražedných misí, které měly za úkol ničit americká letadla. Tehdy bylo vybráno několik desítek dobrovolníků, odhodlaných zemřít pro vlast, k nasednutí do letounů Fieseler Fi 103R, na něž se naložily raketové pumy V-1. Poté se měli piloti zřítit na cíl. Hitler s těmito operacemi zpočátku souhlasil, ale nakonec k jejich uskutečnění nedošlo.
5ef3217639a33obrazek.png
Foto: Wikipedia

Když se blížil konec války, měla Hanna původně odvézt Hitlera i s Evou Braunovou z obklíčeného Berlína. Tehdy Hitler z postu vrchního velitele Luftwaffe sesadil Göringa a nahradil ho generálplukovníkem Robertem von Greimem, blízkým Hanniným přítelem. Ten si pro jmenování musel přiletět do Hitlerova bunkru v Berlíně, letadlo pilotovala Hanna. Společně přistáli u Braniborské brány, odkud putovali do bunkru, kde strávili dva dny. Nakonec dostali příkaz opustit bunkr bez Hitlera, od nějž dostali i dvě ampulky s jedem pro případ, že by během riskantní cesty padli od zajetí. Když odlétali, pokusili se je Rusové sestřelit, protože se domnívali, že v letadle sedí Hitler.
5ef322d69a637obrazek.png
Krátce po přistání však byli zajati Američany. Ve vězení Hanna strávila osmnáct měsíců. Robert von Greim tam ale spáchal hned v prvních dnech sebevraždu, podobně jako její otec. Z obavy, že by padli do rukou Američanů nebo Rusů, Hannin otec nejdříve zabil svou ženu, děti a vnuky a pak i sebe.
Po propuštění z amerického zajetí v roce 1947 Hanna odchází do Rakouska a vrací se ke své lásce, bezmotorovému létání. Opět láme rekordy a během let zakládá plachtařské školy v Indii nebo v Ghaně, kde několik let bydlí. Později přestane předstírat falešnou lítost nad svou minulostí. V jednom z posledních rozhovorů otevřeně prohlásí, že je hrdá na Železný kříž, kterým ji osobně vyznamenal Adolf Hitler.Její smrt v roce 1979 je tak trochu obestřena tajemstvím. Oficiální příčinou byl sice infarkt, ale s velkou pravděpodobností to mohla být ona kapsle kyanidu, kterou dostala Hanna v roce 1945 od Adolfa Hitlera…
 
Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Geniální režisérka zůstala navždy spojována s nacismem
„Dobré ráno, Amíci! U mikrofonu Axis Sally, vřele vás vítám z rádia Berlín…“
Slavná žena minulosti: Dáma ve zlatém aneb Zlatá Adéla

Reklama