Albert

V prvním díle Polepšovny mazlíčků jste se mohli seznámit s pejskem Albertem a jeho problémy. Dostali jste také možnost klást doktorce Hance Žertové otázky. Čtenářské otázky se nakonec sešly jen dvě, proto jsme je doplnili redakčními k Albertovu případu. Tady jsou odpovědi...

V čem byl tento případ zajímavý a kde může páneček udělat největší chyby?
V tomto případu mne především zarazilo, jak majitelé podcenili nutnost řádné výchovy takto silného psa. Největší chybou bylo už to, že se předem neinformovali o charakterových vlastnostech plemene a ujali se (určitě s nejlepšími úmysly) dospívajícího psa, který už v původním prostředí nebyl řádně vychováván a přinesl si řadu zlozvyků. Doma mu poskytli volnost a nevyžadovali od něho žádnou práci. Nevodili jej ven a nikdy nezkusili, jak se chová k jiným psům a lidem na ulici, nenaučili jej ani základní prvky ovladatelnosti. Věřím, že během natáčení pořadu si své chyby uvědomili a že moje doporučení i rady cvičitele jim budou ku prospěchu.

Je taková situace ojedinělá, nebo se s podobnými problémy, jako má Albert, setkáváte častěji?
S podobnými problémy se setkávám hlavně u psů, kteří jsou chováni v domech se zahradou. Majitelé většinou zanedbají socializaci (to znamená přivykání štěněte na nejrozmanitější prostředí a situace, na jiná zvířata a lidi všech věkových kategorií) i výchovu, a když pak chtějí jít se psem občas ven nebo jej vzít například k veterináři, je bázlivý, nebo naopak agresivní a těžko zvladatelný.

Čtenářské otázky

KebulkaevulkaČtenářka kebulkaevulka: Paní doktorko, chtěla bych poradit, mám dvouletého křížence, neustále na někoho skáče, utíká za psy a v neposlední řadě demoluje byt. Máme ji rádi, ale už je toho na nás moc, mohla byste mi poradit, co s ní?
To je moc problémů najednou. Soustřeďte se nejprve na vyřešení jednoho, a pak teprve řešte další. Skákání bude asi nejjednodušší: Vezměte si do ruky maličký voňavý pamlsek, a dokud na Vás fenka skáče, otáčejte se k ní zády a dělejte, že ji nevidíte. Jakmile si sedne, okamžitě jí dejte pamlsek a hezky klidně ji pochvalte. Když to budete celá rodina důsledně opakovat několik dní, uvidíte, že přestane skákat, a kdykoli si bude chtít něco zasloužit, hezky si sedne. Pak teprve začněte s nácvikem dobrého přivolání, aby Vám neutíkala, a doma jí poskytněte okusovací hračky nebo hračky naplněné granulemi a naučte ji si s nimi hrát, aby nekousala nic jiného.

PajdaČtenářka pajda: Máme dva pejsky, jeden je poslušný a úžasný, druhý je mrcha kříženeček z útulku, která neposlouchá, a nemůžeme ho vůbec pustit na volno. Pejskovi je už pět let a jsme na něj zvyklí, myslíte, že můžeme tu zkaženou povahu nějak zlomit - co byste nám poradila?
I se starším pejskem se dá cvičit, jen postup je trochu pomalejší. Obrňte se trpělivostí, vyberte tu nejlepší motivaci (pamlsek, hračku) a začněte s nácvikem přivolání nejprve doma, pak na místě, kde je naprostý klid a které pejsek zná, a postupně přecházejte do rušnějšího prostředí. Venku si pejska pojistěte desetimetrovou lehkou šňůrou. Budete-li cvičit v každou denní dobu, za každého počasí, na všech možných místech, a to frekvencí asi 100 přivolání denně (vždy s mlsíkem a pochvalou), uvidíte, že budete úspěšní.

Přečtěte si...

Polepšovna mazlíčků: 1. epizoda Albert